Skatepark chceme od odborníka | E15.cz

Skatepark chceme od odborníka

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pyramida, schody, zídky. Jak by měl nový park na sídlišti Nad Lužnicí vypadat, v tom mají táborští skejťáci jasno.

Miroslav Brož jezdí na skatu dvanáct let. Před třemi lety založil s několika nadšenci sdružení Taboard. „Chtěli jsme to dotáhnout k novému skateparku. To byla prvotní myšlenka,“ vysvětluje. Po létech by konečně mohli dosáhnout cíle. Zastupitelé se rozhodli podat žádost o dotaci na park. Pokud vyjde, může se „streetovým kolečkářům“ splnit sen. Jinak je čeká jen pár zrekonstruovaných překážek.

Nový park s překážkami pro bikery, bruslaře i skatové nadšence, by mohl stát v dolní části sídliště Nad Lužnicí, hned u řeky. Představu o tom, jak by měl projekt vypadat, už lidé z Taboardu mají. Park má být celý z betonu, aby více vydržel. Krom toho je tenhle materiál podle Brože daleko méně hlučný. Chybět by neměla pyramida, překážky, schody, zídky. „Spíš to má vypadat jako ulice než umělý park,“ říká Brož.

V projektu se inspirovali v Kynšperku nad Ohří, kde stejné hřiště už funguje. V Čechách je podle něj jediná firma, která dokáže kvalitně vyrobit skatové hřiště i překážky. Stálo by ale jeden a půl milionu korun.

Kvalita je hlavní

Žádost o dotaci podává město, správa parku ale připadne tělovýchovným zařízením. Pokud radnice peníze získá, musí přes výběrové řízení zajistit firmu, která park postaví. Jestli to ale budou odborníci, zatím nikdo odhadnout nedokáže.

„Mrzelo by mě, kdyby se do stavby hrnuli lidé, kteří tomu nerozumí. Vím, jak to dopadá. Znám parky, které takhle vznikly, a pořádně se tam nedá jezdit. Celá akce tak ztrácí smysl,“ myslí si Brož.
S tím souhlasí i místostarostka Zuzana Pečmanová. „Osobně předpokládám, že se vše bude řešit s kluky ze sdružení. Ti tam budou jezdit. Postavit něco, co se pak nebude hodit, to neuznávám,“ říká Pečmanová.

Pár kovových a dřevěných překážek, které na sídlišti byly doposud, zmizelo kvůli mistrovství světa v cyklokrosu. Teď jsou v opravě. Když peníze nepřijdou, musí se skejťáci spokojit jen s nimi.
„Vedle současného malého areálku s tartanem, který využívaly hlavně školy, jsme vyčistili plochu pro nové travnaté hřiště. Staré překážky by měly přijít právě tam a mohli by je využívat bikeři. Hotové mají být v dubnu,“ dodává jednatel Tělovýchovných zařízení města Tábor Michal Véle.

Nový park prý s kluky probírá už několik let. „Dokonce už jsme měli hotový projekt. Chtěli jsme ho u zimního stadionu, asi před čtyřmi lety. Tehdy ale neprošel městskou radou,“ doplňuje Véle. Podle Pečmanové tehdy vše ztroskotalo na penězích, ale možné je, že radní hledali také jiné alternativy. Prostory přitom doteď zůstávají nevyužité.

Na sídlišti Nad Lužnicí putovaly zatím peníze do sportovního a relaxačního areálu Komora. Teď by mohlo dojít i na skatepark. Zázemí by pak měl právě v areálu Komory.

„Vypadá to jako dobrá investice. Když už se o park kluci takhle starají, mají nějaké plány. Už to, že si založili vlastní sdružení je plus,“ myslí si Ivona Kočerová, která na sídlišti Nad Lužnicí žije přes dvacet let. Skatepark je podle ní dobrou variantou, jak strávit na sídlišti smysluplně volný čas. A právě to je jeden z účelů nového parku. Zařazený je totiž do programu prevence kriminality ve městě.

Nejlepší na jihu Čech

Pokud peníze přijdou, bude podle Véleho stát hřiště ještě letos. Jak říkají sami skateboardiské, když nový park vyjde podle jejich představ, bude jedním z nejlepších na jihu Čech. Zatím se podmínky v Táboře nemůžou srovnávat ani s menšími okolními městy, jako je Bechyně nebo Soběslav, kde už podobné parky mají.

„Tábor má výbornou základnu skateboardingu. Rádi bychom tu pořádali závody třeba i dvakrát do roka,“ uzavírá Brož. Sdružení Taboard má na čtyřicet oficiálních členů. Ti, kteří by park využívali, se ale počítají na stovky.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video