Školku složí z kontejnerů | E15.cz

Školku složí z kontejnerů

Do mateřinek se vejde o 154 dětí víc. O místa rodiče dál válčí. Radní slibují montovanou školku.

Fronta vede v úterý dopoledne až k brance. Desítky rodičů chtějí své děti zapsat do Mateřské školy Štěpánka, kterou město od 1. října rozšíří o dvě třídy. Dospělí tak mají ještě jednu šanci. Nevezmou-li jim dítě do školky teď, začne tam chodit nejdřív za rok. Další čtyři nové třídy při 6. základní škole jsou už beznadějně plné.
„Že bych malou už také zapsala?“ ukazuje si na břicho těhotná žena. Vtipu se nesměje ani ona ani kamarádka, kterou doprovází. Ta má kromě tříapůlletého syna ještě dítě v kočárku. S ním je na mateřské, takže jí starší do školky nevezmou.
„Maminky jsou ve složité situaci. Dětem mnoha z nich budou tři roky až v zimě. Při zápisu na jaře neměly šanci a hrozí jim, že nebudou moci nastoupit do práce. Přijdou o ni. Takové se budu snažit upřednostnit třeba před maminkami na mateřské,“ říká ředitelka Mateřské školy Štěpánka Dagmar Domalípová. Děti vybere do 14. září.
Podle radních by mělo být místo pro všechny. „Chceme proto vybudovat školku na zelené louce,“ tvrdí primátor Raduan Nwelati.
Radní nyní zvažují, kde nová školka vyroste. Mělo by jít o mateřinku v dosahu Severního sídliště montovanou z takzvaných kontejnerů. Ty jde případně přesunout i využít jinak, až přestane dětí v Boleslavi přibývat.
„Záleží na projektantovi, jak bude školka velká. Pokud nenajdeme místo pro šest tříd, postavíme čtyři třídy a o dvě rozšíříme stávající školku na Sahaře,“ dodává primátor Nwelati. Peníze na stavbu chce najít v rozpočtu města.
Letošní přetlak nepojmou ani soukromé školky. „Maminky volají a ptají se, ale máme úplně plno,“ říká ředitelka Mateřské školy Duha Věra Stehlíková.
Patnáct míst je beznadějně obsazených také ve školce pro zaměstnance Klaudiánovy nemocnice. Škoda Auto firemní školku neplánuje.

Mateřinky a děti v Boleslavi v číslech

od 1. října bude ve městských školkách 1248 míst. Podle údajů Českého statistického úřadu z konce roku 2009 tam žilo 1522 dětí, jimž bude do 31. prosince 2010 tři až šest let.
městská školka stojí 400/měsíc + 27/den za stravné, školné mají zdarma předškoláci
soukromá MŠ Duha stojí 1100/měsíc + 26/den, MŠ Reza 2000/měsíc + 30/den, MŠ Klaudinka pro zaměstnance nemocnice 500 korun/měsíc + 41/den
chůva vyjde průměrně na 120 korun na hodinu
do městských školek jsou přijímané děti s bydlištěm v Boleslavi, v první řadě předškoláci, pak rozhoduje, zda maminka pracuje a kdy dítě dosáhne tří let

7 doporučení na první cesty do školky

1. Pokud to jen trochu jde, je dobré, dítě na školku zvykat postupně. Nechat ho v ní zpočátku třeba jen na hodinu, do svačiny, později do oběda. Někdy dítě první týden vypadá spokojeně a krize, kdy zcela odmítá do mateřinky vstoupit, přijde až později. Pokud musí matka hned na osm hodin do práce, pomůže, pokud si najde čas, vyzvednout vnouče dříve třeba babička.

2. V některých mateřinkách lze domluvit, že rodič může zpočátku ve třídě být se synem či dcerou. Když si dítě začne hrát, může nenápadně odejít. Leckdy situaci snášejí hůř matky než děti. Měly by vědět, že vřeštící potomek se většinou po jejich odchodu uklidní.

3. Když už dítě do mateřinky začne chodit, je dobré to nepřerušovat s představou, že si po nějakém čase doma odpočine a půjde do školky raději. Rodič i potomek potom zvykání absolvují znovu od začátku.

4. Předškolákovi při zvykání na cizí prostředí bez rodičů pomůže, když bude mít ve třídě nějakého kamaráda. Třeba z pískoviště či hřiště. Jistotu mu dodá i vlastní hračka nebo třeba polštář na spaní. Školky je většinou tolerují, ačkoliv později už z nich nadšené nebývají. Jiné dítě je může rozbít nebo se zamíchají mezi věci, které patří školce.

5. Dítě by mělo, když jde do školky, umět říct, že potřebuje na záchod, umýt si ruce, vysmrkat se a jíst lžicí. Ostatní ho paní učitelky naučí.

6. Do mateřinky dítě většinou potřebuje převlečení do třídy a na zahradu nebo vycházku, pláštěnku a uzavřené bačkory s dobrou klenbou. Ideální rozhodně nejsou pantofle. Konkrétní požadavky školek se už ovšem hodně liší. Někde vyžadují zástěrky, hrneček či ručník, jinde je mají ve výbavě školky. Většinou se hodí papírové kapesníky.

7. Všechno záleží na domluvě. Ve školkách jsou většinou přístupní, je ale potřeba se s učitelkami předem domluvit.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!