Slon Calvin se klouže a vydry bruslí

Většina zvířat v ostravské zoo pochází z teplých krajin Afriky nebo Asie, přesto si zimy užívají.

Tam, odkud pocházejí, by většina zvířat žijících v ostravské zoo mrazy a sníh asi nezažila. Levhart cejlonský je původně ze Srí Lanky, kde je v lednu v průměru šestadvacet stupňů Celsia. Slon indický by se po své domovině procházel při teplotě nad dvacet stupňů a zebra Grévyho by ve střední Africe taky neprochladla. V Keni bývá v lednu až třicet stupňů. „Například zebry mají zimu velmi rády, možná raději než vedro. Ale moc to s jejich pobytem venku nepřeháníme. Když byly jednou v desetistupňovém mrazu čtyři hodiny venku, tak dostaly rýmu,“ vzpomíná ošetřovatelka Eva Zajoncová.
Ve sněhu skotačí dvě mláďata zeber Grévyho. Jejich třiapadesátiletá ošetřovatelka jim dává pečivo, které pruhované mláďata horlivě chroupou. „Dáváme jim ho jen občas jako pamlsek,“ říká Zajoncová. Také levharti se v zimě rádi protáhnou ve venkovní kleci. „Potřebují vyhřívaný pavilon, ale kdykoliv mohou ven,“ vysvětluje mluvčí zoologické zahrady v Ostravě Šárka Kalousková.

Bruslící vydry

Čtyřiadvacetiletý slon indický Calvin přijel do Ostravy z Německa. Jedenáctinásobný otec nyní společně se samicemi Johti a Vishesh čeká v únoru další dvě mláďata. V Ostravě se zabydlel a umí poslouchat ošetřovatele Daniela Zvolánka na slovo. „Slon snáší lépe zimu než horko. Špatně se totiž ochlazuje,“ dodává Zvolánek.
O kousek dál se návštěvníkům předvádí vydří rodinka. Když ošetřovatelka Lenka Juříková vezme do rukou kýbl s rybami, dvouletý samec Venca a o rok mladší Václavka se rychle hrnou k ní. Vydrám malým zima nevadí. I když pochází z Asie. „Když mají zamrzlý bazén, tak je pouštíme na led. Kdyby měly brusle, tak by snad i bruslily,“ směje se Juříková.