Slovensko chce přesvědčit Amazon, aby sklad postavil u nich | E15.cz

Slovensko chce přesvědčit Amazon, aby sklad postavil u nich

Slovensko chce přesvědčit Amazon, aby sklad postavil u nich
Sklad Amazon
• 
ZDROJ: Profit

ČTK
pav

Slovenská vláda chce přesvědčit americkou společnost Amazon, aby nové logistické centrum postavila na Slovensku. Amazon plánuje stavbu obřího skladu v Brně, kde má ovšem s přípravou projektu kvůli odporu místních značné problémy.

Projekt skladu Amazonu v Brně se dostává do schizofrenní situace. Zatímco podle regionálního šéfa developera CTP Invest Tomáše Budaře spěje jednání s městem k dohodě, americká obchodní internetová společnost Amazon o dalších krocích stále mlčí, řekl Budař. A to už týden od chvíle, kdy brněnské zastupitelstvo neschválilo smlouvu města s CTP a Ředitelstvím silnic a dálnic o stavbě dálničního exitu. Amazon se nyní snaží podle médií nalákat slovenská vláda.

„Podnikli jsme první kroky k iniciování rozhovorů s tímto investorem. Nyní je důležité, aby se představy investora a možnosti státu co nejvíce přiblížily,“ citoval slovenský list Pravda mluvčího ministerstva hospodářství Stanislava Jurikoviče. Mluvčí uvedl, že tématem případných jednání by mohlo být poskytnutí státních pobídek nebo lokalita pro umístění investice.

Už dříve slovenská developerská skupina HB Reavis uvedla, že Amazonu nabídla lokalitu v průmyslovém a technologickém parku Eurovalley, která se nachází nedaleko Bratislavy.

Amazon měl záměr postavit v Brně distribuční centrum, které by zaměstnalo minimálně 1500 lidí. Dosud ale chybí dálniční sjezd, který chtěla budovat vláda už v roce 2000. Vykoupené ovšem nejsou ani pozemky, což je největší problém a největší časové zdržení.

Slovenské zákony umožňují obejít pokusy o blokování

Plán výstavby logistického centra Amazonu v Brně minulý týden zamítlo tamní zastupitelstvo. Amazon sdělil, že pokud Brno definitivně padne, prozkoumá firma jiné lokality, jako jsou Slovensko, Rakousko, popřípadě Ostrava. List Pravda upozornil, že na Slovensku by Amazon na podobné problémy jako v Česku patrně nenarazil. V zemi totiž platí zákon o mimořádných investicích, který umožňuje vládě obejít případné pokusy samosprávy o blokování významných staveb.

Developerská společnost CTP Invest se ale snaží najít shodu s představiteli Brna, která by projekt Amazonu mohla oživit. CTP vypracovalo návrh dodatku smlouvy, podle kterého by se firma podílela na stavbě dálničního sjezdu a zároveň by dostala garanci, že může po podpisu ihned začít stavět.

Jan Šindelář: Amazon a konšelé

Autor: ČTK, pav
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!