Slovenský rej s Jakubiskem i zpěváky | E15.cz

Slovenský rej s Jakubiskem i zpěváky

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Po roční přestávce dostane v Táboře prostor slovenská kultura. Umělci návštěvníkům předvedou své fotografie, filmy i další díla.

V Táboře zavlaje slovenská vlajka. Začínají totiž Dny slovenské kultury. V tomto týdnu od 21. do 27. listopadu bude znít na několika místech Tábora slovenština a zavoní slovenské speciality.

Po roční přestávce se organizátoři rozhodli slovenský festival obnovit. „Kdybychom to neudělali letos, tak možná už nikdy. Začneme filmovým koktejlem, slovenskou kuchyní v táborských restauracích. V pátek akce vyvrcholí koncertem a v sobotu autorským čtením. V neděli vše zakončíme pohádkou,“ nastiňuje program organizátorka Pavla Kohelová ze sdružení Slunowrat Tábor.

Už nyní na Dny slovenské kultury upozorňuje výstava fotografi í v Café Gallery MP7. Slovenský muzikant a její autor Laci Červenák ji pojmenoval Človečina. „Fotím skoro všude a všechno, protože fošák mám skoro stále u sebe. Nejraději fotím prostě lidi. Moje druhá velká láska je skupina ZVA 12-28 Band a taky kontrabas,“ představuje se fotograf.

Na zdech kavárny visí jeho černobílé i barevné portréty bezdomovců, hospodských chlapů. Všechny spojuje opravdovost, syrovost a vhled do duše fotografovaných.

V pondělí 21. listopadu lidé ochutnají slovenské speciality v Recykle restaurantu na Špitálském náměstí či v restauraci Střelnice. „Na menu najdete například gazdinej farebný obed, hôrnu kašu s uzeným masem z Trenčínského kraje, králíka nakyslo z Nitry nebo kura na červeném víně, specialitu ze Žiliny,“ láká Tomáš Zeman z restaurace Střelnice.

Jakubiskovy snímky

Tentýž večer tam začne i filmový koktejl filmů Juraje Jakubiska, a to snímkem Vtáčkovia, siroty a blázni. O den později diváci v malém střelnickém sálu zhlédnou Dovidenia v pekle, ve středu Tisícročnou včelu, ve čtvrtek Nejasnou zprávu o konci světa.

V pátek láká do Recykle music baru dvojkoncert slovenských kapel. „Zde jsme se rozhodli využít místní zdroje a dát prostor Slovákům, kteří žijí v Táboře a cítí se tu doma. Zahraje Takapela skladatele Kuby Kudláče, výtvarníka Juraje Horvátha a violoncellisty Juraje Alexandera,“ popisuje Kohelová.
Po nich následuje koncert ZVA 12-28 Bandu, jehož frontmanem je táborský Slovák Noro Červenák. Vstupné na dvojkoncert činí sto korun.

Dny slovenské kultury představí i literární osobnost Michala Hvoreckého, spisovatele a nositele Mezinárodní novinářské ceny udělované v Berlíně. Jeho zásadní knihou je Dunaj v Amerike, která příští rok vyjde i v České republice pod názvem Smrt na Dunaji.

„Michal Hvorecký v něm sepsal příběhy, které nasbíral v několika sezonách práce na lodi jedoucí z Března do Černého moře. Když byl v Táboře před dvěma lety, vyprávěl mi, že tam sesbíral spoustu různých příběhů. A před rokem už vyšly knižně,“ dodává Kohelová. Pětatřicetiletý autor vystudoval estetiku v Nitře, absolvoval semestr na spisovatelské univerzitě v Iowa City v USA. Žije v Bratislavě a o ohlasu jeho děl svědčí autorská stipendia ve Vídni, Berlíně či Mnichově.

Festival skončí pohádkovou tečkou v neděli 27. listopadu opět v malém sále Střelnice. Ve tři hodiny odpoledne tam začne promítání Jakubiskovy Perinbaby. Všechna promítání při Dnech slovenské kultury jsou zdarma.

Organizátoři mají s akcí do budoucna vyšší cíle. Letos se soustředili na její obnovení a jsou závislí na příspěvku města Tábora. V příštím roce už počítají se spoluprací se slovenskou ambasádou, více penězi, lepšími kontakty a širším programem.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video