Squattery soud potrestal prací | E15.cz

Squattery soud potrestal prací

Maraton soudního líčení, ve který téměř okamžitě vyústil pokus squatterů obsadit objekt bývalých lázní na rohu ulic Apolinářské a Na Slupi, čekal asi málokdo. Mladí, kteří se v sobotu na Albertově zabarikádovali ve zchátralém domě, působili v soudní budově zaraženě a krotce.

Obvodní soud pro Prahu 2 v pondělí a úterý udělil ve zkráceném řízení devíti squatterům dvouměsíční podmínečné tresty a třinácti uložil veřejně prospěšné práce v rozmezí od osmdesáti do sta hodin. U jednoho mladíka soud stíhání podmíněně zastavil. Obviněným přitom hrozilo za neoprávněný zásah do práv k domu, bytu nebo nebytovému prostoru až dva roky vězení.

„Při rozsudku jsem přihlédl i k tomu, že téměř všichni spolupracovali a vypovídali,“ uvedl soudce Milan Rossi.

Po oba dny se objevovaly před soudní budovou hloučky mladých s dredy nebo s kapucí na hlavě a černými brýlemi na očích. V pondělí přišly squattery podpořit desítky příznivců. V soudní budově i jejím okolí hlídkovali policisté, zasahovat ale nemuseli.

Podle právníka některých obviněných, Pavla Čižinského, tento čin česká justice dosud netrestala. „Mladí lidé dům neobsadili, pouze demonstrovali ideje squattingu,“ tvrdil Čižinský.

V pondělí večer se asi padesátka squatterů sešla před sídlem pražského policejního ředitelství v Kongresové ulici, aby „krátce a hlasitě demonstrovali solidaritu se zbylými zadrženými“, jak popsali na svém webu.

V úterý večer někteří squatteři protestovali na Palackého náměstí proti změnám shromažďovacího zákona, který zakazuje maskování tváře. Happening byl součástí takzvaného Týdne nepřizpůsobivosti, který v sobotu ukončí karnevalový průvod.

Squatteři v sobotu obsadili šest let neobydlený dům na Albertově jako náhradu za vilu Milada na necelý den. Jejich příznivci se před budovou utkali s policií. Čtyřiadvacet mladých se v domě zabarikádovalo. Při dvacetihodinové policejní akci, které se zúčastnili i těžkooděnci, příslušníci zásahové jednotky a hasiči, skončily v poutech desítky mladých. Policisté při zásahu použili pyrotechniku, slzný plyn i obušky, a squatteři si pak stěžovali na policejní brutalitu.

Potrestaní mohou proti verdiktu podat odpor, pak by následovalo hlavní líčení.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!