Starostka Horního Újezda: „Ženy do politiky patří“

Na vesnicích na Hranicku si ženy starostky vedou dobře. Roky už starostují například Miluše Stržínková v Rouském a Alena Veličková v Horním Újezdě. Jejich vísky za ty roky rozkvetly a ocenění získaly i v soutěži Vesnice roku.

Když usedla do křesla starosty v roce 1990 tehdy sedmadvacetiletá Alena Veličková, byla nejmladší ze starostů na Přerovsku. „Když jsem nastupovala, dcery byly malé a bylo těžké skloubit péči o rodinu s touto prací. Není to osm hodin a dost. Je to náročné. Po pracovní době jsou jednání, různé spolky, reprezentace obce a člověk se přitom pořád musí učit,“ říká Veličková.

Bez pomoci rodiny a manžela by to těžko zvládala. Práce ji ale baví. „Je to hnací, motivující zaměstnání, pořád se dějí změny, beru to jako školu života. Tohle musí mít člověk v krvi,“ dodává Veličková.

Muži v obci ji přijali dobře. „V Horním Újezdě jsou dobří chlapi, brali mě, fandili mně. Navíc je u nás pěkný sousedský život, dědina je pospolitá. Kdyby tady byly rozepře, tak by se ta práce nedala dělat. Potěšilo mě, že jsme měli druhou největší volební účast na Hranicku. K volbám přišlo dvaaosmdesát procent voličů,“ sděluje starostka, podle které ženský element do politiky patří.

Miluše Stržínková starostuje v Rouském šestnáct let. „Myslím si, že není rozdíl v tom, jestli je starostou žena nebo muž, pokud žena ukáže, že je schopná. Pak má u mužů respekt,“ říká Stržínková.

Problémy mohou podle ní nastat při skloubení rodinného a starostovského života. „Práce starosty je víc než zaměstnání. Na ženu jsou kladeny větší nároky v rodině než na muže. Když muž přijde z práce v sedm, v osm večer, tak až tak nechybí. U ženy je to jiné,“ říká Stržínková. Pro obec udělala hodně. „Starosta ale sám o sobě není nic. Je to týmová práce,“ dodává.