Státní podpora stavebního spoření se téměř jistě sníží | E15.cz

Státní podpora stavebního spoření se téměř jistě sníží

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Poslanecká sněmovna na počátku září schválila vládní návrh na omezení státní podpory stavebního spoření. Podpora klesne na nejvýše 2000 korun ročně pro nové i existující smlouvy, zdaňovat se budou úroky z vkladu.

Stát tak chce ušetřit čtyři až šest miliard korun. Změnu musí ještě posoudit Senát a podepsat prezident. Nově má platit, že státní příspěvek bude představovat deset procent místo dosavadních 15 procent z naspořené částky. Maximálním limitem pro jeho výpočet bude částka 20 tisíc korun, takže nepřekročí dva tisíce korun. Nově se budou zdaňovat připsané úroky, samotná státní podpora se zdaňovat nebude. Ministr financí Miroslav Kalousek řekl, že schválená změna sníží náklady státu na státní podporu o polovinu, tedy o zhruba šest miliard korun. Řekl také, že tento produkt je nejoblíbenější, protože na něj nejvíc přispívají ti, kteří nespoří. „Pochopitelně, je-li něco hodně podporováno, je to oblíbené. Já se nedomnívám, že je to fér vůči ostatním spořicím produktům,“ uvedl.

Podle Tomáše Rampuly, hlavního analytika společnosti AWD ČR, která se zabývá správou privátních financí, byla podpora stavebního spoření v Česku nastavena velmi vstřícně pro střadatele. „Takto velká finanční státní podpora není ani v mnohem bohatších okolních zemích,“ upozornil. Dodal, že stavební spoření se nyní stane mnohem méně výhodné.

„Masivní rychlé ukončení stavebního spoření jako produktu však neočekáváme. Očekáváme spíše postupný, dlouhodobý odklon, který nebude nijak extrémně dramatický,“ dodal Rampula. Ministerstvo financí připravuje další změny. Navrhuje, aby státní podporu stavebního spoření mohli od roku 2013 získat jen ti, kteří ji využijí na bydlení nebo si vezmou úvěr od stavební spořitelny. MF chce zároveň od roku 2015 umožnit, aby stavební spoření mohly poskytovat i univerzální banky.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video