Střekovská turbína je vyražená ve zlatě | E15.cz

Střekovská turbína je vyražená ve zlatě

Share on Facebook Messenger
Střekovská zdymadla v Ústí nad Labem se dostala na zlatou minci. Jako jediná památka v kraji.

Kaplanova turbína na lícní straně a neobvyklý pohled na funkcionalistická zdymadla na druhé straně jsou dílem Josefa Oplíštila. „Takový pohled neexistuje, je to moje vlastní inspirace. Protože dostat tak velkou stavbu na tak malou plochu je náročné,“ řekl Oplíštil.
Střekovská Masarykova zdymadla, postavená v roce 1923, si stále drží pověst zajímavé stavby – moderní funkcionalistické dílo na největší české řece, kde ve strojovně stále vyrábí elektřinu Kaplanova turbína, dnes již plně automatizovaná. Kompletní rekonstrukcí prošla technologie patřící ČEZ v letech 2002-2005. Jsou posledním říčním stupněm na českém úseku Labe. Už v době své stavby bylo koncipováno jako moderní evropský plavební stupeň a do dneška dopravě vyhovuje. Proto se ho dosud nedotkly žádné zásadní rekonstrukční ani modernizační zásahy. Minci, na níž jsou zdymadla vyryta, vydala do oběhu Česká národní banka minulý týden. Je sedmou zlatou minci z cyklu „Kulturní památky technického dědictví“, s nominální hodnotou 2500 Kč a o hmotnosti čtvrtiny trojské unce (7,78 gramu). Mince jsou vyraženy ze zlata o ryzosti 999,9 a ČNB jich vydala celkem čtrnáct tisíc kusů ve dvou verzích - v běžné kvalitě a ve zvláštním špičkovém provedení. Razila je Česká mincovna, divize Jablonexu Group. „Cyklus připomíná významné památky technického charakteru na území České republiky a zahrnuje celkem deset mincí postupně vydávaných v letech 2006 - 2010. Při výběru památek byl kladen důraz na jejich tematickou různorodost a na zastoupení různých regionů,“ řekl Marek Petruš, tiskový mluvčí banky.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.