Studenti se zlobí. Škola je nutí plavat | e15.cz

Studenti se zlobí. Škola je nutí plavat

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Studenti zlínské univerzity musí jako součást studia povinně plavat. Mnohým to vadí.

Studují ekonomii, fyziku nebo cizí jazyky. Mají spoustu povinných předmět, které ve svém oboru potřebují. Jeden se však vymyká. Plavání. Studenti Univerzity Tomáše Bati se mu nevyhnou, musí se mu věnovat alespoň jeden semestr. Řadě z nich se to nelíbí.
Povinné plavání je na českých vysokých školách výjimka. „Podle našich výzkumů čtvrtina studentů neumí vůbec plavat nebo plave špatně. Římané říkali, že kdo neumí číst a plavat, je barbar. Když se to studenti naučí, jednou někomu třeba zachrání život,“ vysvětlil ředitel Ústavu tělesné výchovy Fakulty managementu a ekonomiky Zdeněk Melichárek.

Některým studentům povinné plavání nevadí, druzí ho považují za šikanu. Rozpoutala se kvůli tomu i bouřlivá diskuse na studentském webu. „Nenávidím vodu. Nejsem takový hlupák, abych do ní lezl, když neumím plavat,“ tvrdí student s přezdívkou Andžin-san.
Ani další studenti s kritikou nešetří. „Neznám nic lepšího než běžet z přednášky na bazén, tam se hodinu a půl cachtat a potom ještě s mokrou hlavou vyrazit do mrazu někam na přednášku s mokrými plavkami a ručníkem v báglu. Na druhou stranu, vše jsem si splnil a neublížilo mi to,“ píše student s přezdívkou Budjik.

Na výuku v bazénu dohlíží bývalá plavecká reprezentantka Marcela Kubalčíková. Podle ní není nutné, aby studenti absolvovali všechny lekce. „Když splní časový limit, nemusí se už u bazénu objevit. Stačí, když zaplavou sto metrů za dvě minuty a patnáct vteřin,“ uvedla Kubalčíková.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video