Studie: Vývoj aplikací pro mobily v EU zaměstná pět milionů lidí | E15.cz

Studie: Vývoj aplikací pro mobily v EU zaměstná pět milionů lidí

Studie: Vývoj aplikací pro mobily v EU zaměstná pět milionů lidí
Chytrá mobilní zařízení (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Vytváření aplikací pro mobilní telefony a programů pro podobná zařízení přinese evropské ekonomice v roce 2018 kolem 63 miliard eur a zaměstná až pět milionů lidí. Uvádí to studie, jejíž závěry tento týden představila Evropská komise.

Evropští a američtí vývojáři jsou už teď na špičce tohoto rychle se rozvíjejícího odvětví, které prakticky odstartovalo teprve před pěti lety. Evropa a Amerika vyrábějí každá po 42 procentech dostupných aplikací a jen loni bylo na celém světě pro nejrůznější systémy staženo celkem asi 94,4 miliardy aplikací.

Studie připomíná, že evropští vývojáři stojí za celými čtyřiceti ze stovky nejstahovanějších her. Tři z nejlepších pěti jsou přitom ze zemí na severu Evropy, známý je příklad finského Rovia a jeho hry Angry Birds. Úspěšné ale byly také firmy z Německa, Francie, Španělska či Velké Británie.

V současnosti se aplikacemi v EU zabývá okolo jednoho milionu vývojářů a dalších přibližně 800 tisíc osob našlo práci s věcí související. Evropští zákazníci a zadavatelé reklamy loni utratili za aplikace a reklamy v nich celkem 6,1 miliardy eur, což je zhruba 30 procent celosvětové částky.

Rychlý rozvoj odvětví znamená i nárůst potřeby pracovníků. Například londýnská Grapple Mobile byla před třemi lety projektem tří mladých lidí, ale teď zaměstnává 120 osob a chystá rozšíření.

Ti nejlepší odcházejí do USA

Sami vývojáři ale upozorňují, že v tomto rozletu je v zásadě brzdí především nižší platy v EU, kdy nejschopnější lidé odcházejí za lepším výdělkem do USA. A také fakt, že dostatečně schopných lidí není v oboru dostatek, často prý podle studie chybějí potřebné znalosti jak technické, tak podnikatelské.

Dalším velkým problémem je ale podle evropských vývojářů přetrvávající malá průchodnost napříč platformami. Tedy potřeba vyvíjet souběžně například pro Android, pro iOS od společnosti Apple a pro další systémy. Evropský byznys ale omezuje i fakt, že největší systémy vyvinuly americké firmy.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!