Teror po telefonu. Bulharští zločinci vydírají seniory | E15.cz

Teror po telefonu. Bulharští zločinci vydírají seniory

V Bulharsku se vzmáhá nový druh trestné činnosti, tentokrát přes telefon. Vyhrožování po telefonu děsí staré lidi, na něž si zločinci vymýšlejí stále rafinovanější a agresivnější triky, které jim vynášejí tučné peníze. "Vzali mi všechno, moje peníze i moje zdraví," vzlyká dvaaosmdesátiletá Nadežda Alexijevová, která od oné tragické události neopustila svůj byt ve městě Kustendil na jihozápadě země.

Muž, který se po telefonu představil jako policista, ji požádal o pomoc při pátrání po zločinecké síti. Zároveň se jí na mobilním telefonu ozval člověk, který se prohlásil za člena této sítě a vyhrožoval jí.

"Třásla jsem se strachy. Na mobilu mi hrozil nějaký zločinec. A zároveň na pevné lince mi policista říkal: 'Nebojte se, paní. Vezměte všechno, co máte, peníze i šperky a udělejte co chtějí. Všechno bude v pořádku'," říká bývalá učitelka.

Stará dáma tedy všechny své úspory vyhodila z balkonu, jak jí to nařídil zločinec. Přišla tak o asi 80 tisíc korun, své celoživotní úspory. Tato strategie, kdy se kriminálníci vydávají za policisty, je dnes velmi častá, potvrdila  Zlatka Padinková z generálního ředitelství policie.

V Evropě působí více než pět tisíc zločineckých skupin, varuje Europol

Scénáře jsou uzpůsobeny bulharským poměrům. V zemi, kde je rozšířené úplatkářství, vyděrači požadují peníze například na záchranu života blízké osoby nebo jako úplatek pro policistu, který zavře oči nad nehodou způsobenou členem rodiny. 

V této nejchudší zemi Evropské unie žije mnoho starých lidí osaměle, protože mladí často emigrují. Senioři mívají doma značné částky peněz. Vydírání po telefonu je podle některých expertů téměř stejně tak výnosné jako krádeže automobilů. Podle odhadů bulharské policie vyneslo v letech 2011 až 2016 kriminálníkům v přepočtu téměř 300 milionů korun.

Ransomware je stále populárnější, vyděračskému softwaru jde pouze o peníze
 

Podle nedávného průzkumu institutu Trend se stalo terčem takových pokusů o vydírání na 900 tisíc lidí z 7,4 milionu Bulharů, což je téměř dvanáct procent obyvatel.

"Od bankovní krize si Řekové nechávají značné částky peněz doma," říká inspektorka Zlatka Padinková. "Jestliže v Bulharsku typické vydírání vynese 27 až 67 tisíc korun, v Řecku to může být až 750 tisíc až 1,25 milionu korun," dodává.

Vyděrači své oběti zastrašují. "Hrozili mi, že mé dceři uříznou uši," dosvědčuje devětasedmdesátiletá bývalá lékařka, která loni v říjnu přišla o 40 tisíc korun a poté dostala infarkt.

Neuplyne ani týden, aby média neinformovala o desítkách případů vydírání po telefonu. Úřady se proto začaly problémem zabývat. Státní televize vysílá klip, který seniory varuje. A policie pořádá setkání v klubech důchodců.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!