Test solárií: poradí vám dobře? | E15.cz

Test solárií: poradí vám dobře?

Sedmička testovala obsluhu solárií. Ze šesti solárií nedopadlo ani jedno dobře.

Nikola Klimšová
Karviná
Sedmička testovala v Karviné šest solárií. Zaměřila se na to, zda lidé, kteří solárium obsluhují, poradí návštěvníkovi před jeho první návštěvou solária, dobře. Z šesti solárií neprošlo bez chyby ani jedno.
Testující redaktorka se v soláriu nikdy neopalovala. V létě se na slunci opaluje dobře, její foto typ kůže je označován číslem IV. To znamená, že na slunci se hned nespálí a opálená kůže zhnědne. Redaktorka má však na zádech spoustu velkých znamének a je na začátku těhotenství. Navíc by chtěla do solária vzít i svou dvanáctiletou dceru. Jak by ji měla obsluha solárií správně poradit? „Na začátku musím říci, že lékař nikdy návštěvu solária pacientovi nedoporučí. Nemůže totiž určit dávku záření, jakou pacient v soláriu dostane. Navíc, studie Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny zařadila solária do skupiny kancerogenů, tedy vyvolávačů rakoviny,“ vysvětluje kožní lékařka a dermatoložka Silvie Rafčíková. Do solária by neměl v žádném případě chodit člověk, který má foto typ kůže číslo I., čili na slunci se vždy spálí a zčervená. Taktéž člověk, kterému nebylo osmnáct let, elergici na slunce, těhotné ženy. Lidé s kožními chorobami a rakovinou kůže v rodině nebo se zhoubnými nádory na kůži i mimo ni. Lidé s léky, které zcitlivují kůži na sluneční záření. Ohledně délky pobytu radila obsluha solárií redaktorce dobře. Její první opalování by mělo být krátké. Podle typu solária doporučovali první pobyt v soláriu v délce od čtyř do sedmi minut. Také s kosmetikou radil personál solária dobře. Horší už to bylo s dotazy ohledně znamének, těhotenství, vyrážky, užívání léků či návštěvy solária dvanáctiletého dítěte. V prvním soláriu, které se nachází v obchodním domě Kaufland v Hranicích, se redaktorka ptala, zda může do solária, když má na zádech hodně znamének. „Ano, když si je namažete krémem, nic vám nehrozí. Klidně do solária můžete,“ řekla žena. V Soláriu ve Sport-Klapka ve Fryštáte řekl redaktorce personál, že když na slunci nemá se znaménky problémy, nebude je mít ani v soláriu. Nevadí ani to, že je redaktorka těhotná. „Záření v soláriu snižuje přirozenou obranyschopnost organismu. U těhotných žen navíc zvyšuje pigmentaci tak, že na těle ženy vznikají škaredé skvrny. Těch se žena nemůže zbavit ani po porodu. Hlavně na obličeji, říká se jim Melasma,“ upřesňuje Rafčíková. V solárním studiu Tropic v ulici K. Sliwky ve Fryštátě byla redaktorka personálem také mylně informována. Doba opálení a doporučení kosmetiky byla v pořádku. „Znaménka na zádech, pokud si je budete hlídat, při opalování v soláriu vůbec nevadí. Někteří zákazníci si je přelepují náplastí, tak to můžete zkusit taky. Vím, že kolem solárek byl velký poprask, ale to si lidé dělají sami. Chtějí se hned a rychle opálit, nepoužívají krémy. To je jasné, že když se opalování přehání, tak není zdravé. To je jako s kouřením. Svou dceru si do solária můžete vzít na vlastní zodpovědnost. Ale myslím si, že pár návštěv ji neublíží, sama jsem zde měla svého osmiletého syna. Pokud užíváte léky, tak to taky není problém. Do solária nesmíte, jen když berete antibiotika,“ řekla obsluhující.

Solární studio Shark ve Fryštátě informuje návštěvníky studia i pomocí létáčků. Na nich jsou uvedeny například foto typy kůže a doporučená doba slunění. „Když jste těhotná, tak se opalovat klidně můžete. Naše šéfka má tři děti a s každým se do osmého měsíce těhotenství opalovala. Navíc vám slunění teď v zimě dodá vitamín D, a to je prospěšné i miminku,“ řekla slečna. Lékařka má na to však jiný názor. „S vitámínem D toje úplný nesmysl! Solária vyzařují paprsky typu UVA a k tvorbě formy vitamínu D jsou potřeba paprsky typu UVB a ty solária vůbec nemají,“ vysvětluje Rafčíková. Na otázku, když člověk užívá léky, odpověděla zaměstnankyně V.I.P. Salónu v ulici Těreškovové, správně. „To se musíte poradit se svým lékařem.“ Znaménka podle obsluhy nejsou na překážku. Další špatné informace získala redaktorka v Solárním studiu Relax v ulici Žižkova. „Znaménka při opalování nevadí, jen je nesmíte mít rozdrápané,“ říká obsluhující. „Jestli užíváte léky, tak to není problém, jen to nesmí být antibiotika. A že jste měla v létě na slunci vyrážku? To nevadí, opalovat se v soláriu můžete. Člověk může bez rizika navštívit solárium sedmdesátkrát v roce, to je ale limit,“ dodává žena.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!