Tetují se, aby překonali bolest

Jejich těla zdobí jedno tetování vedle druhého. Nejstarší mají z puberty. Na největší se teprve chystají.

Tetování symbolizuje jejich vlastnosti, povahu, koníčky nebo zájmy. Začali u malých obrázků nebo znaků. Dneska se mohou pyšnit obrázky, které nejde přehlédnout. I když jich mají hodně, pořád přemýšlí, co a kam si ještě nechají vytetovat.
„Už to ani nepočítám. Vůbec nevím, kolik tetování na sobě mám. To největší si nechám dát na záda. Neprozradím ale, co to bude,“ usmívá se pětatřicetiletý Erik Malý, který má tetovací salón.
Jeho o rok mladší kolega René Laumer má vytetovaných obrázků mnohem méně.
„Mám jich asi šest. Všechna ale dost velká. Přitom klikyhák na levé ruce vznikl z malého křížku, který mi vytetoval kamarád, když mi bylo čtrnáct,“ upřesňuje Laumer.
Tatér Malý tetování obdivoval už jako kluk. Vždycky se mu líbili lidé, kteří měli pomalované celé tělo. „Když mi bylo deset, zeptal jsem se jednoho potetovaného chlapa, jak se tam ta barva dostala. Otočil se na mě se slovy: Sešij si tři jehly a začni tetovat,“ vzpomíná Malý.
Tetování je celkem drahá záliba. Jsou taková, která stojí tisícovku, ale pokud jsou hodně velká, mohou vyjít i na patnáct nebo dvacet tisíc korun. Malého však tetují kamarádi, které poznal na tetovacích soutěžích. Některé obrázky si na těle vytvořil sám.
„Kam si dosáhnu, tam si kreslím sám. Potetoval jsem si předloktí i nohy,“ tvrdí Malý.
Kamarádi se navzájem tetují zadarmo. „Jsem malíř, takže když potřeboval Erik vymalovat byt, vytetoval mi na prso ještěry a tím jsme se vyrovnali,“ vysvětluje Laumer.
Tetování bolí a podle tatérů to lidé snášejí různě. „Ženy to většinou přirovnávají k depilaci. Někteří muži zase k trhání kůže. Některé lidi to prý dokonce vzrušuje. Mě to bolí, ale schválně jsem si nechal vytetovat obrázek do podpaží, abych ukázal, že vydržet se dá všechno,“ říká Malý.
Laumera tetování také bolí. Některé víc, některé míň. „Záleží, o jak moc citlivé místo se jedná. Stává se, že první tři hodiny to nebolí skoro vůbec a následující dvě už je to cítit mnohem víc,“ svěřuje se Laumer.
Tatér Malý už objel několik soutěží, ve kterých se mezi konkurencí neztratil. V roce 2007 vyhrál v Opavě v kategorii Crazy a o rok později ve Strakonicích v kategorii Tribal.
„Ve Strakonicích se udělovalo jen první místo, proto si jej moc cením. Dostal jsem ho za polynéské tetování na prsou, lopatce a rameni. V Opavě šlo o tři selata, která žerou vlastní matku,“ charakterizuje Malý svá oceněná tetování.
Většina potetovaných má ráda tvrdší muziku. „Poslouchám hard core nebo grind core. Mezi oblíbené kapely patří Municipal Waste nebo Disfear,“ uvádí Laumer. Dodává, že Na koupaliště moc nechodí, ale nedávno byl v aquaparku a nikdo si jej neprohlížel. „Už je to přirozené,“ myslí si Laumer.
Tetování se oběma líbí také na ženách. „Nejraději mám ty, které jsou celé potetované. Vlastně jsem si všechny holky pokreslil sám,“ směje se Malý.