Tikající město láká do vesmíru | E15.cz

Tikající město láká do vesmíru

Karel Páral

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na putování časem zve děti i jejich rodiče Expozice času ve Šternberku. Návštěvníky zavede za poznáním i za dobrodružstvím.

Setkat se s nejrůznějšími podobami času prostřednictvím tikajících hodin či nahlédnutí do záhadného vesmíru můžou zájemci, kteří zavítají na Expozici času ve Šternberku.

Myšlenka svého druhu unikátního projektu zrála bezmála jedenáct let. „Expozice času je výjimečná širokým záběrem od vesmírného zrození času až k atomovým hodinám. Názorně ukazuje, že na hledání záhad, které čas obestírají, se podíleli filozofové, astronomové, kosmologové, fyzikové, umělci i řemeslníci z celého světa,“ vysvětlila vedoucí výstavy Tereza Javorská.

Zájem o návštěvu výstavy zatím utěšeně roste. Od zahájení provozu v listopadu do konce loňského roku přilákala expozice více než šest tisíc lidí. Moderně pojatá výstava totiž nabízí velkou porci zábavy a díky interaktivním prvkům také poučení dětem, celým rodinám i hodinovým fajnšmekrům.

Před očima návštěvníků se odehrává příběh, který spojuje dějiny Země a celé lidské civilizace. Nahlédnou do vesmíru, kde před téměř čtrnácti miliardami let začal při velkém třesku odtikávat čas. Prostřednictvím interaktivní hry si vyzkoušejí, kolik toho vědí o planetách a hvězdách.

Na 250 exponátů pochází z více než dvaceti českých a světových muzeí. „Královská observatoř v Greenwichi poskytla bezplatně model atomových hodin,“ poznamenala Javorská.

Koperníkův odkaz

Výstava ukazuje, jak čas od pravěku dodnes měnil módu, medicínu nebo třeba hudbu. „Hudební zážitek nabízí zvonkohra z Lorety v Praze, ale také vyzvánění dvou set padesáti zvonů z nabídky audioboxu,“ popsala šéfka výstavy. Na modelech si každý může vlastnoručně vyzkoušet fungování mechanických hodin, může nahlédnout do dobové hodinářské dílny a podívat se na ukázky nejmodernější světové hodinářské výroby.

Výstavu s podtitulem „Od velkého třesku k atomovým hodinám“ symbolicky propojuje osobnost polského kněze, matematika, astronoma a lékaře Mikuláše Koperníka, který v roce 1514 umístil Slunce do středu svého modelu a planety „nechal“ obíhat kolem něj.

Autorem scénáře výstavy je Ladislav Kopecký. Ten byl začátkem devadesátých let obchodním atašé v New Yorku a je také autorem vítězného scénáře pavilonu České republiky na světové výstavě EXPO 2000 v Hannoveru. Psal také texty písní pro sourozence Ulrychovy a autorsky se podílel na muzikálu Nikola Šuhaj.

Kino i cestování

K výstavě patří i pět animačních programů pro děti, které mohou využívat hlavně školy. „Nabídku v nejbližší době výrazně rozšíříme. Spolupracujeme s místními pedagogy, kteří připravují další nové programy. Chtěli bychom se zaměřit i na fyziku nebo třeba dějepis. Hlavním záměrem je, aby se děti samy co nejvíce aktivně zapojily. Chceme nabízet školám i možnost přemístit do našich prostor část výuky, a mít tak možnost podat jim látku přijatelnějším a zábavnějším způsobem než při přednáškách ve škole,“ uvedla Javorská.

Budova expozice nabízí každý měsíc lahůdky stříbrného plátna ve filmovém klubu i cestopisný pořad s názvem Letem světem, v němž cestovatelé představují fotografie z výprav a vyprávějí o svých zážitcích. Od jara se zájemci můžou těšit také na workshopy uměleckých dílen. Od března plánují v muzeu oživit posezení s občerstvením a živou hudbou.

EXPOZICE ČASU

• Celkem 250 exponátů a děl pochází z 20 českých a světových muzeí.
• Podrobnosti na www.expozicecasu.cz

Kde výstavu hledat: ČSA 19, Šternberk.
Otevřeno: denně kromě pondělí 9.00-17.00, v hlavní sezoně (květen až září) o hodinu déle. Pro nahlášené a organizované skupiny: po dohodě možnost otevření kdykoliv (hlavní i vedlejší sezona).
E-mail: expozice@ mkzsternberk.cz.
Telefon: 587 571 278.

Autor: Karel Páral

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video