Tisíce kaprů a polibek od Serváce

Dvacetiletý rybář Rybářství Jistebník Jiří Stehlík měří dva metry. Ale při výlovu rybníka Bezruč nebyl zdaleka největší. Když si lehl do veliké kádě, kde už předtím dali jeho kolegové jednoho ze tří ulovených sumců, měřil o celých jedenáct centimetrů méně než obrovská ryba.

„Doposud jsem tady byl největší. Teď už nejsem,“ konstatoval rybář stručně. A jakoby na důkaz toho, že se na sumce nezlobí, obrovitou rybu políbil. „Byl to zážitek. Sumce jsem líbal úplně poprvé,“ prohlásil, když z kádě s rybou zase vylezl.
Měření tří místních obrovských sumců je každoročním vyvrcholením výlovu rybníka Bezruč v Jistebníku. I letos se sešli v tradičním termínu, první listopadový víkend. „První historické zmínky o místním rybářství pocházejí ze 14. století. Jde o mnohem delší tradici než v jižních Čechách,“ říká s jistou pýchou v hlase zástupce vedoucího výlovu Antonín Madzia. Vzápětí ale připouští, že jižním Čechám nemohou jistebnické rybníky konkurovat v množství ryb. „Vylovíme maximálně sto osmdesát tun ryb ročně. Ve srovnání s jihočeskými rybníky je to zanedbatelná produkce,“ vypočítává Madzia.
Počtem ryb konkurovat nemůžou, ale jistebničtí sumci by si to s těmi z jižních Čech mohli klidně rozdat. „Jsou tady odjakživa. I ti nejstarší z nás rybářů pamatují, že tady vždycky byli. Jak jsou staří, není schopen říct nikdo. Ale odhadujeme to na padesát až šedesát let,“ dodává Madzia. Jeden ze čtveřice velkých sumců v létě záhadně zmizel. Není jasné, jestli uhynul, nebo se stal kořistí pytláků. Přitom rybáři si pravidelně vedou záznamy, jak se jejich sumcům daří. Největší z nich, Servác, měřil v roce 2003 přesně 170 centimetrů a vážil čtyřicet kilogramů. Dnes měří 211 centimetrů a váží šedesát kilo. Další jeho dva kolegové měří 195 a 160 centimetrů. Obří sumci se s místními rybáři vidí až překvapivě často. „Setkáváme se s nimi dvakrát i třikrát ročně. To je lovíme a stěhujeme do dalších rybníků,“ vysvětluje rybář Stehlík.