Tokio má nejvyšší vysílací věž na světě | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Tokio má nejvyšší vysílací věž na světě

nos, ČTK

Nejvyšší vysílač na světě byl dokončen v centru japonské metropole Tokia. Stavba nazvaná Tokyo Skytree, která dosahuje výšky 634 metrů, byla dobudována s dvouměsíčním zpožděním, jež způsobilo loňské zemětřesení, přívalová vlna cunami a jaderná katastrofa. Informoval o tom dnes list Daily Telegraph.

Věž, která se budovala čtyři roky v tokijské čtvrti Asakusa, je současně druhou nejvyšší budovou světa po 828 metrů vysokém mrakodrapu Burdž Chalífa v Dubaji. „Dokončení stavby bylo původně plánováno na prosinec 2011, ale bylo pozdrženo kvůli nedostatku dodávek po přírodním neštěstí,“ uvedla mluvčí projektu.

Provozovatelé stavby, která bude sloužit pro rozhlasové a televizní vysílání, vyjádřili naději, že dostavba věže krátce před prvním výročím katastrofy z 11. března podpoří těžce zasažený japonský turistický průmysl. Na stavbě, která vyšla na 65 miliard jenů (14,9 miliardy korun), se podílelo více než 580 tisíc dělníků. Věž charakterizuje spojení futuristického designu s tradiční japonskou architektonickou estetikou. Při její konstrukci bylo využito špičkových technologií, jež by měly zajistit vysokou odolnost vůči otřesům půdy.

Objekt obklopuje nová obchodní čtvrť s restauracemi, obchody, kancelářemi a náměstími osázenými stromy. Dvě vyhlídkové plošiny věže pro veřejnost se otevřou v květnu. Doposud Tokiu sloužila jako hlavní vysílač červenobílá, 333 metrů vysoká věž Tokyo Tower z roku 1958, která byla dlouho považována za symbol rychlého poválečného vývoje země. V současné době ale neposkytuje plné pokrytí digitálním televizním signálem, protože je obklopena množstvím výškových budov.

O názvu Tokyo Skytree rozhodli japonští občané v celostátním hlasování, při němž vybírali ze šesti různých jmen. Výška 634 metrů nebyla zvolena náhodně, ale tak, aby si ji Japonci dobře zapamatovali. Čísla 6 (mu), 3 (sa), 4 (ši) dávají dohromady slovo Musaši, které je starým označením oblasti, kde Tokyo Skytree stojí.

Autor: nos, ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!