Treehouse. Nová móda noclehu v přírodě | E15.cz

Treehouse mánie dorazila do Česka. Je ale těžké najít vhodný strom, říkají stavitelky stromových domů

Anna Křížková

Luxusní bydlení bez vody a elektřiny? Zní to trochu jako oxymoron, ale opravdu je to možné. Stromové domy, chcete-li treehousy jsou zcela unikátním a neobvyklým fenoménem, který byste mohli ve větší míře zahlédnout například ve Francii nebo v USA. Domy na stromech i na vodě se ovšem čím dál častěji objevují i v Česku.  

„Nejde o to, že by Češi byli málo alternativní, naopak milují netradiční zážitky, ale najít krásný strom, na klidném místě s příjemnou atmosférou, kde lze treehouse vybudovat, to chce trpělivost, respekt k přírodě a vášeň dotáhnout sen k realizaci. Proto zde komerčních domů na stromech není ještě stále tolik“ říkají majitelky společnosti Tree Houses Eva Maděryčová a Jarka Abrahamová. 

Právě Tree Houses je společností, která má momentálně v Česku na svědomí asi nejvíc komerčních realizací. Stavbou stromových domů se zabývá ale i řada dalších podnikatelů a k využití je jich dnes po Česku už na desítky. 

Domy se budují s maximálním respektem ke stromům tak, aby nijak neškodily a zároveň jim nebránily v jejich dalším růstu. A jak je takový příbytek vlastně zařízený? Elektřina ani voda nejsou k dispozici. Jediným zdrojem osvětlení jsou lucerny nebo baterky. Toalety uvnitř jsou pouze suché.

"Neomezené množství vody nečekejte, ale na běžnou hygienu vám provozovatel treehousu poskytne nádobu s vodou, kterou pravidelně doplňuje," dodávají Maděryčová a Abrahamová.

Společnost Tree Houses má za sebou několik úspěšných realizací, například Treehouse Amálka, uprostřed přírodního parku Ještěd, který byl otevřený na začátku června 2020, nebo Treehouse Emanuel.

„Stavíme pro hotely, penziony, kempy, ale také soukromé osoby, které chtějí na své zahradě s hezkým stromem vybudovat místo pro relaxaci a často sobě a svým dětem splnit sen o tajné skrýši v korunách stromů“ popisují majitelky. 

Společnost Tree Houses byla založena v roce 2013. Je inspirována podobným projektem ve Francii. V současné době tato společnost pracuje na stavbě domů i ve Francii a dalších západních státech. Partnerem Tree Houses je francouzská společnost La Cabane en l`Air, která má desetiletou konstrukční zkušenost a postavila už přes 200 domů na stromech ve Francii, ale i v zahraničí. 

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!