Tučňáci počítají čas pobytu pod vodou podle počtu mávnutí křídel | E15.cz

Tučňáci počítají čas pobytu pod vodou podle počtu mávnutí křídel

Tučňák císařský
Tučňák císařský
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tučňáci císařští si časují svůj pobyt při lovu pod vodou, a to podle počtu mávnutí svých křídel. Japonští biologové monitorovali na 15 tisíc ponorů těchto ptáků s cílem zjistit, jak se rozhodují, že už je čas přestat se krmit a vyplout nad hladinu kvůli nádechu.

Vědci z tokijské univerzity ve studii, kterou zveřejnil časopis Journal of Experimental Biology, zjistili, že při každém potopení tučňáci mávnou křídly v průměru 237krát. Tým doktora Kozueho Šiomiho se domnívá, že rozhodnutí ukončit ponor souvisí s množstvím síly, jakou jsou jejich svaly schopny produkovat po každém nádechu před potopením.

Do výzkumu byla zahrnuta desítka tučňáků, kteří sháněli potravu na volném moři, a trojice dalších, kteří se za potravou vydávali otvorem v ledově vrstvě.

Tučňáci z první skupiny se začali vracet k hladině po 5,7 minuty. Ovšem druhá skupinka se obvykle ponořovala na delší dobu, než se po dráze ve tvaru písmene U začala vracet k původní díře v ledu. Nicméně průměrný počet záběrů křídly se shodoval na 237.

„Dospěli jsme k závěru, že rozhodnutí (vrátit se na hladinu) není spojeno s uplynulým časem, nýbrž s počtem záběrů a tím zřejmě i zvětšující se prací svalů,“ uvedli vědci ve své zprávě.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video