Učíme se anglicky. Od narození | e15.cz

Učíme se anglicky. Od narození

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V Plzni se učí anglicky miminka i osmdesátiletí důchodci. Funguje tu anglická školka i škola.

Jolance Levé není ani rok a půl. Umí běhat, smát se, občas zlobí a pomalu se učí mluvit. „Říká máma, táta, bába a houby,“ vypráví její maminka Lucie. Protože s Jolankou chodí už třetí měsíc na angličtinu, bylo dalším slovem, které se malá slečna naučila, bejby (anglicky miminko).

Podle mamky Lucie spolu udělaly za tu dobu velké pokroky. „Řeknu toes a ona ukáže na prsty u nohy. Stejně reaguje i na mouth (pusa) nebo hair (vlasy),“ vysvětluje Lucie. Tento jednoroční kurz angličtiny pro mrňata, který se v Plzni otevřel, vede Kateřina Růžičková. Zpočátku děti pouze předvádějí význam slov, která slyší. „Když například řeknu jump, tak děti začnou skákat,“ říká učitelka. Později slova opakují. Dvouleté děti už umějí říkat i své první anglické věty.

Kurz je založený na metodě, kterou vyvinula britská lingvistka Helen Doron. „Díky opakovanému poslechu a pozitivní podpoře při získávání nových jazykových znalostí se tak děti učí anglicky stejně přirozeně, jako se učí svou mateřštinu,“ vysvětluje.

Domluvit se anglicky se stalo v moderním světě téměř nutností. Plzeňští rodiče si to dobře uvědomují a své děti dávají učit anglicky prakticky od narození.

Školka a škola

Nedaleko Mlýnské strouhy v Pallově ulici sídlí Anglická školka Eufrat. „Průběžně na děti mluvíme anglicky celý den. Nejen jednu hodinu, jako to bývá v jiných školkách. Po třech letech už děti s lektorkou normálně mluví,“ říká zdejší učitelka Hana Laubrová. Práci s českými dětmi si pochvaluje i jejich americká učitelka Lori E. Jordan.

„Líbí se mi i jejich přízvuk. Ten děti pochytí daleko lépe než dospělí,“ myslí si Američanka. Správný přízvuk je však to poslední, co malí předškoláci oceňují. Váží si úplně jiných věcí. „Umím anglicky vyjmenovat všechna zvířátka,“ chlubí se pětiletá Valentýnka Toušová. „Umíme i písničku o Mekdonaldovi,“ dodává její stejně stará kamarádka Tonička Broncová.

V Plzni je i základní škola přímo zaměřená na výuku angličtiny. Od první třídy se jí děti věnují šest hodin týdně. Vyučují ji rodilí mluvčí. „Zájem je obrovský. Maminky nám už zapisují i své nenarozené děti,“ říká zdejší zástupce ředitele Robert Hendrich. Nezbytnou pomůckou při výuce angličtiny na základních školách jsou už dnes interaktivní učebnice a tabule, které děti přímo vtáhnou do vyučování. „Cvičení jsou doplněná obrazovými i zvukovými nahrávkami,“ jmenuje Jiří Vašíček, učitel angličtiny na 10. základní škole na náměstí Míru jednu z výhod moderní výuky.

Nikdy není pozdě

Děti se anglicky často učit musejí, naučit se nejpoužívanější světový jazyk ale zatouží i lidé na stará kolena. Nejstarší účastnicí v zavedené Strejcově škole jazyků je dvaaosmdesátiletá Marie Valchová. Pasivně angličtinu ovládala ještě v době, kdy pracovala jako lékařka na imunologii Fakultní nemocnice v Plzni. Mluvení jí ale nikdy moc nešlo. Na kurzy proto začala chodit hned po revoluci.

„Angličtinu jsem potom hojně využila na svých dovolených,“ popisuje aktivní důchodkyně. I když už se do zahraničí nechystá, na kurzy chodí pořád každý týden. „Ráda si poslechnu zprávy britské televize. Nejraději mám zprávy na BBC,“ vysvětluje.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video