Udat muže? Bála jsem se | e15.cz

Udat muže? Bála jsem se

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Týraná žena po pěti letech promluvila. Domácí násilí ale zůstává ve většině případů utajeno.

Pět let sbírala Věra z Klatov odvahu jít na policii a udat manžela za týrání. Jméno zveřejnit nechce. Několikrát skončila v nemocnici, letos v létě se pokusila o sebevraždu.

„Násilí se stupňovalo. Nejhorší bylo, že všechno viděly naše děti. Když jsem v srpnu spolykala prášky, odvezli mě na psychiatrii. Nechtěla jsem žít,“ říká Věra. Teprve když ji začátkem listopadu dnes už bývalý manžel málem uškrtil, oznámila všechno na policii. Teď se ukrývá mimo domov a bojí se. Manželova rodina ji několikrát nutila obvinění stáhnout. Policie odvezla násilníka rovnou do vazby. Teď čeká na soud. Za týrání může strávit ve vězení až osm let. Podle klatovské policejní mluvčí Dany Ladmanové ale zůstává většina případů domácího násilí utajena.

„Případy týrání jsme za poslední dva roky neřešili na Klatovsku žádné,“ říká mluvčí. Ve třech případech ale policisté během letošního roku využili novely trestního zákona a kvůli nebezpečnému vyhrožování vykázali násilníka na deset dní z domu. Lidé čelící domácímu násilí se podle Petry Vitoušové z krizového centra Bílý kruh bezpečí v Plzni většinou bojí vše oznámit. Chtějí jen anonymně poradit.

„Ročně evidujeme kolem čtyř tisíc telefonátů. Šedesát procent z nich se týká domácího násilí,“ tvrdí Vitoušová. Druhý rok už mají plno v Domově sv. Zdislavy pro opuštěné matky s dětmi v Klatovech. Také mezi tamními obyvatelkami jsou týrané ženy.

Pokračování v článku:
http://www.sedmicka.cz/klatovy/clanek?id=243894

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video