Úspory? Začíná být jasněji

Od nového roku bude policie šetřit. Boleslavi se změny nevyhnou.

Lidé, kteří vlastní zbraň či si ji chtějí pořídit, se musejí připravit na cestování do Mělníka, zatímco dřív si vše potřebné vyřídili přímo v Mladé Boleslavi. Policistů, jež dohlíží na cizince ve městě, bude o tři méně. Služebnám na Boleslavsku se nevyhne ani šetření na provozu a investicích jako v celém Česku.
„Půjde o klasické úspory, podle informací, které mám, by je obyvatelé neměli nijak pocítit,“ řekl mluvčí středočeské policie Jakub Vinčálek. Na konkrétní příklady, kde budou šetřit, je podle něj ještě brzo. Určitě však budou sledovat, kolik nafty či benzinu projezdí.
„Už jsem slyšel několik vtipů na téma, že když bude mít zloděj plnou nádrž, policisté ho nechytí, protože musí myslet i na zpáteční cestu. Samozřejmě, že se trochu bojím, že by se taková nadsázka mohla stát skutečností,“ řekl Tomáš Polák.
Výdaje budou v novém roce důkladně zvažovat také boleslavští strážníci.
Městská policie již nyní ví, že každou čtvrtou korunu oželí. „Šetřit musíme, a to dramaticky,“ řekl mluvčí Ondřej Kubala. Uspořit nejméně pětadvacet procent nákladů na provoz bude údajně náročné. Kontroly kamer či výdaje za používání alkoholtesterů totiž omezit nelze.
„Šetřit tak budeme všude od pohonných hmot přes náplně do tiskáren až po údržbu budov,“ dodal Kubala. Podle mluvčí magistrátu Hany Koišové radní neplánují snižovat platy ani počet strážníků.

Velké změny nastanou u cizinecké policie. Dosud jedenáctičlenný boleslavský sbor se ustálí na osmi lidech. „V posledním čtvrtletí odešly tři policistky,“ potvrdila mluvčí Služby cizinecké policie Jana Dudová. Město má i tak štěstí, z původních jedenácti inspektorátů jich v kraji zůstane šest. V Boleslavi kvůli velkému počtu cizinců.
Příslušníkům, pokud to posvětí dosud neschválený zákon, ovšem nově pomůže jedenáct úředníků ministerstva vnitra. Ti budou například povolovat dlouhodobé pobyty, a policisté se tak místo papírování zaměří přímo na nezvané či problémové zahraniční hosty.

S pistolí do Mělníka

Boleslavsko také nově přijde o kontaktní místo pro vlastníky zbraní. Při jejich rušení v kraji upřednostnili velitelé Mělník, jenž ztrácí přímý dohled nad imigranty.
„Držitel zbrojního průkazu jej musí pravidelně obnovovat. Pokud navíc kupuje, prodává či stěhuje zbraň, může přijít i několikrát ročně,“ vysvětlil mluvčí boleslavské policie David Schön. Lidí, kteří mají čím vystřelit, jsou v okrese čtyři tisíce. Do 15. prosince ještě podají žádosti v Boleslavi, odpověď si už ale vyzvednou v Mělníku.