V Jeruzalémě našli prý nejstarší doklad biblického Betléma | E15.cz

V Jeruzalémě našli prý nejstarší doklad biblického Betléma

Starověká hliněná pečeť dokazující existenci Betléma
Starověká hliněná pečeť dokazující existenci Betléma
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Starověkou hliněnou pečeť s nápisem Betlém odkryli archeologové v Jeruzalémě. Asi 2700 let starý předmět je prý dosud nejstarším artefaktem, na kterém je biblické město zmíněno, a podle odborníků citovaných agenturou Reuters dokládá, že existovalo dávno předtím, než proslulo jako tradiční místo narození Ježíše Krista.

„První starověký předmět, který představuje jasný důkaz existence města Betlém zmiňovaného v bibli, byl nedávno objeven v Jeruzalémě,“ uvedl podle AFP izraelský památkový úřad.

Podle šéfa oddělení vykopávek Eliho Šukrona je to poprvé, kdy se jméno města objevilo na na předmětu z této doby. Název Betlém je na pečeti o průměru asi 1,5 centimetru vyveden starověkým písmem používaným pro zápis hebrejštiny v období existence prvního židovského chrámu (asi 1006-586 před naším letopočtem).

Starověká hliněná pečeť dokazující existenci Betléma Autor: Profimedia.cz
Starověká hliněná pečeť dokazující existenci Betléma

Podle agentury DPA se na třech řádcích na pečeti nachází slova „v sedmém“, „Betlém“ a „pro krále“. Údajně šlo o zásilku, kterou v sedmém roce své vlády poslal nějaký betlémský král do Jeruzaléma. Jméno panovníka ale zatím jasné není.

Betlém je poprvé zmíněn v první knize biblického Starého zákona Genesis jako místo, kde byla pohřbena Ráchel, manželka jednoho z praotců izraelského národa Jákoba. Nový zákon Betlém coby údajné rodiště Ježíše Krista lokalizoval na jih od Jeruzaléma do oblasti dnešního Předjordánska.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.