V Maroku získávají na oblibě písečné koupele | E15.cz

V Maroku získávají na oblibě písečné koupele

Písečné koupele v obci Marzudža
Písečné koupele v obci Marzudža
• 
ZDROJ: Profimedia.cz
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
"Nabízíme všechny druhy turistiky, včetně zdravotní," prohlašuje Abdal Salám Sadok. Na úpatí prvních dun Sahary se starobylé kmeny neustále přizpůsobují současné klientele. Jedna aktivita zaznamenává prudký vzestup: terapie pískem.

Časně dopoledne, kdy je slunce ještě za vrcholky dun Erg Šabbí, se 150 metry nejvyšších v Maroku, mladí muži již hloubí v blízkosti turistických zařízení desítky děr. Mnozí z nich pocházejí z berberského kmene Aít Atta, tedy z prostředí bývalých nomádů, kteří dlouho bohatli z transsaharského obchodu. Z té doby tu zbyl na samém marockém jihu panel ukazující směr na Timbuktu v Mali, 52 dní jízdy na velbloudu.

Písečné koupele v obci MarzudžaAutor: Profimedia.cz

Za koloniálních časů umožňoval tento způsob života rozvoj těžby a vznik městských center, jakož i vytyčení marocko-alžírských hranic. Kmeny, usazené na samém jihovýchodě království, si pak ale musely zvolit jinou obživu, počínaje pěstováním datlí a konče turistikou, která se rozvinula ve druhé polovině minulého století.

Obec Marzudža se svými západy slunce, které vyrážejí člověku dech, dokázala rychle využít příležitosti. Avšak v posledních letech musela vzhledem k ekonomické krizi a novým tendencím moderního světa přehodnotit svou nabídku. Kromě tradičních vyjížděk na velbloudu a nocování pod berberskými stany nabízíme nyní všechny druhy turistiky, včetně cest za zdravím, zdůrazňuje předseda místního turistického syndikátu Abdal Salám Sadok.

„“ dodává tento šedesátník oděný do tradiční modré nomádské tuniky.

Písečné koupele v obci MarzudžaAutor: Profimedia.cz

V Maroku, kde turistika zajišťuje deset procent hrubého domácího produktu, byla terapie pískem nedávno označena za pilíř rozvoje zdravotní turistiky, která loni celosvětově vydělala 500 miliard dolarů (1,1 bilionu Kč). V této oblasti je Maroko nejdynamičtěji rostoucí zemí Blízkého východu a severní Afriky (plus 67 procent od roku 2007).

Jak již sám název naznačuje, písečná koupel spočívá v tom, že je člověk zahrabán asi deset minut v písku vyhřívaném sluncem pouště. Díky zklidňujícímu teplu a pod lékařským dohledem, jak zdůrazňují provozovatelé terapie pískem, se léčí revmatismus, artritida, bolesti v kříži a některá kožní onemocnění. Stejně jako sauna usnadňuje písečná koupel odstraňování toxinů z těla.

Alí Kallamuš z centrálního Maroka, který trpěl léta ischiasem, je touto terapií nadšen. „Díky Marzudži jsem se uzdravil a opravdu se cítím lépe. Jezdím sem každý rok na týden,“ uvádí. Jedna písečná koupel stojí od pěti do deseti eur (135 až 270 Kč). Po koupeli jsou pacienti zabaleni do teplé přikrývky, aby se prudce neochladili. Nabízejí se tu i další služby, jako jsou masáže. Téměř všechny hotely v Marzudži, a je jich tu několik desítek, dnes písečnou terapii nabízejí.

Písečné koupele v obci MarzudžaAutor: Profimedia.cz

„Za terapií pískem přicházejí do Marzudži lidé jak z Maroka, tak ze zahraničí. Umožňuje jim to objevovat i jinou nabídku,“ prohlašuje Alí, jenž prodává velbloudí mléko. Tento nápoj má rovněž mnohé blahodárně účinky pro zdraví, je prospěšný pro diabetiky a zmírňuje trávicí potíže, zdůrazňuje.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video