V Pardubicích se na jaře otevře historická Machoňova pasáž | e15.cz

V Pardubicích se na jaře otevře historická Machoňova pasáž

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Secesní památka Machoňova pasáž v Pardubicích se otevře po dvouleté rekonstrukci na jaře příštího roku. Staronová podoba přijde na 177 milionů korun. Informoval o tom pardubický magistrát.

Pasáž v centru krajského města však bude pro veřejnost zpřístupněna na jeden den již 20. prosince. Rozvojový fond (RF) chce ještě před dokončením rozsáhlé rekonstrukce ukázat, jak moc se změnila. Až ji na jaře otevře definitivně, bude již osídlena nájemníky a veřejnost se proto do některých prostor nedostane. „Koncem listopadu přebíráme pasáž od stavební firmy, pak bude následovat úprava nebytových prostor podle potřeb nájemců a až po ukončení všech stavebních prací bude v pasáži přebroušena a nalakována nová kamenná mozaika,“ říká ředitel RF Martin Charvát. V pasáži bude po rekonstrukci a dostavbě 26 nájemních bytů, deset prodejen, další čtyři nebytové prostory a 70 parkovacích míst.

„Mám velkou radost z toho, že se nám podaří zrestaurovat do původní podoby historické prostory pasáže. Díky dotaci od města budou restaurovány výklady prodejen, podlaha ze 780 000 dlaždiček bude replikou původní dlažby a celou atmosféru 30. let minulého století, kdy pasáž vznikla, umocní štukatérská výzdoba s kopiemi původních světel,“ líčí ředitel. Jediné, co se zachovat nepodařilo, jsou fresky, které zdobívaly vnitřní průčelí pasáže. „Vlivem dlouhodobého zatékání jsou prakticky zničené. Podle restaurátorů ale nejde o cenná díla, která by stála za nákladnou záchranu. Zatím budou zakryty a uvidíme, jak s tímto prostorem naložíme dál,“ dodal Charvát.

Důkladnou rekonstrukcí prošly historické prostory, na východní část pasáže navázala nová dostavba s byty a komerčními prostorami. Součástí dostavby je také 35 parkovacích míst pro návštěvníky a 35 pro rezidenty. „V současné době je již pronajata většina bytů i prodejních prostor. Do pasáže se například vrátí galanterie, společnost KOH-I-NOOR HARDTMUTH zde chce zřídit reprezentativní prodejnu, ale nabídka bude mnohem pestřejší, od kožené galanterie přes prodejny sýrů, vín, italských potravin, až po kavárnu,“ vypočítává Charvát. Zatím se nenašel zájemce o provozování restaurace v suterénu objektu. „Ani tyto prostory by ale neměly zůstat prázdné, jednáme s městem o jiném využití,“ dodává.

Pardubická pasáž vznikla v polovině 30. let 20. století. Po vzoru pasáží typických zejména pro Paříž ji vyprojektoval ve stylu art deco architekt Ladislav Machoň, který počítal s jejím prodloužením až ke Smilově ulici. Po mnohaletém chátrání se tato chlouba Pardubic počátkem roku 2011 dočkala rekonstrukce. Stavbaři ji během uplynulých měsíců „vysvlékli“ z ošuntělého šatu, aby jej nahradili zcela novým. Za rozsáhlou rekonstrukci Rozvojový fond zaplatí, namísto původně plánovaných 150 milionů, zhruba 177 milionů korun. „Důvody navýšení ceny jsou otázkou dalšího posouzení, to je ale otázka pro právníky a znalce“ konstatuje ředitel.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video