V Praze má v nejbližších letech vyrůst více než 20 tisíc nových bytů | E15.cz

V Praze má v nejbližších letech vyrůst více než 20 tisíc nových bytů

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Celkem 20 343 nových bytových jednotek. Přesně tolik jich v nejbližších letech plánují v Praze vystavět developeři v rezidenčních projektech s 50 a více byty. Vyplývá to z analýzy přední české developerské společnosti EKOSPOL, která pravidelně monitoruje databázi EIA a další veřejně přístupné zdroje o pražském rezidenčním trhu.

V meziročním srovnání znamená celkem 20 343 plánovaných bytů nárůst o více než 36 procent. V loňské analýze společnosti EKOSPOL, zveřejněné v dubnu 2010, totiž developeři plánovali v Praze vystavět „pouze“ 14 903 nových bytů. Adekvátně vzrostl také celkový počet plánovaných rezidenčních projektů s 50 a více byty. Zatímco vloni developeři plánovali celkem 63 nových rezidenčních projektů, letos už jich je 82. Průměrný počet bytů v plánovaném projektu se tak zvýšil z 237 v roce 2009 na letošních 248. Podle Evžena Korce, generálního ředitele a předsedy představenstva developerské společnosti EKOSPOL, je zvýšený počet plánovaných rezidenčních projektů jednoznačným signálem oživení realitního trhu. „Po dramatickém propadu prodejů v roce 2009 developeři v následujícím roce raději vyčkávali. Trh se do velké míry očistil o nekonkurenceschopné společnosti a došlo k jeho koncentraci. Dnes čtyři největší hráči na pražském realitním trhu kontrolují více než 60 procent všech prodejů,“ vysvětluje Evžen Korec.

V roce 2010 pak prodeje nových bytů dosáhly čísla 2691. Trh tak po předloňském meziročním propadu o 43 procent v roce 2010 znovu vzrostl, a to o více než 38 procent. „Jelikož poptávka po bytech stoupá nepřetržitě osm čtvrtletí za sebou, nejde již o nějaký náhlý výkyv. Trh s byty se postupně zotavuje a roste přirozeně, nepřehřívá se. Rostoucí počet připravovaných projektů je pak logickou reakcí na obnovenou tržní důvěru,“ tvrdí Evžen Korec. Fakt, že některé projekty, které analytici společnosti EKOSPOL monitorují, jsou ve fázi plánování již několik let, implikuje otázku, jaké procento z plánovaných bytů se v dohledné době skutečně začne stavět. Jinými slovy, kolik plánovaných rezidenčních projektů skutečně vytvoří nabídku nových bytů, a kolik z nich je tzv. „spících“. „S ohledem na dopady ekonomické recese na většinu developerů, kteří nestavějí z vlastních finančních prostředků a nyní jen těžko splňují kritéria pro přidělení bankovních úvěrů, odhaduji, že se do stádia realizace dostane nanejvýš polovina z připravovaných projektů,“ předpovídá Korec.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video