Nizozemská plovoucí drůbežárna je lékem na klecový chov slepic | E15.cz

V Rotterdamu vznikne plovoucí drůbežárna, na moři bude žít až sedm tisíc slepic

Nikola Karkošová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Rotterdamský přístav Merwehaven by mohl mít další pozoruhodnou atrakci – plovoucí slepičí farmu. Designová drůbežárna z oceli, skla a polykarbonátu zajistí slepicím příznivé podmínky a současně poslouží obyvatelům města. 

Nejvyšší patro navrhli architekti ze studia Goldsmith jako volný výběh až pro sedm tisíc slepic, ve spodním patře objektu se bude pěstovat řeřicha a v prostředním se mají produkty zpracovávat.

Plovoucí farma drůbeži navíc poskytne lepší podmínky pro život než v tradičních farmách. Například zatímco klasické farmy používají umělé osvětlení simulující noc a den, plovoucí drůbežárna poskytne slepicím díky velkým oknům a částečně transparentním stěnám denní světlo. Před přímým sluncem budou slepice chránit fotovoltaické panely, které vytvoří stín a pro objekt obstarají energii.

Návrh budovy počítá s tím, že ochozy budou volně přístupné veřejnosti. Díky tomu lidé získají představu o tom, odkud vejce pocházejí a jakými procesy musejí projít, než se dostanou na stůl.

Výhodou a důvodem vzniku plovoucí drůbežárny není jen přísun čerstvých potravin, ale i snížení jejich ceny. Potraviny totiž vznikají a prodávají se na stejném místě.

Farma navazuje na sesterskou mléčnou farmu, která v rotterdamském přístavu pluje od loňska. Litr mléka tam stojí 1,50 eur zhruba tedy čtyřicet korun. V přístavu Merwehaven se do budoucna plánuje celý komplex plovoucích farem.

„Jeho cílem je vyrábět, balit a distribuovat širokou škálu zemědělského zboží uvnitř města, v těsné blízkosti spotřebitelů,“ uzavřel Wesley Leeman, spoluzakladatel architektonického studia Goldsmith.

Autor: Nikola Karkošová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video