V Želivu zazní čtyři sta let staré nešpory | E15.cz

V Želivu zazní čtyři sta let staré nešpory

Želivské kulturní léto míří k vrcholu. V klášteře se brzy sejdou muzikanti, aby nacvičili veledílo raně barokní hudby.

Dozní měkké tóny barokních nástrojů, ale lidé se z kostelních lavic nezvedají k odchodu domů. Místo toho zamíří na noční prohlídku tajemného kláštera. Někteří v jeho zdech dokonce přenocují…

Takový zážitek se nabízí návštěvníkům Želivského kulturního léta, jež trvá od začátku července až do první zářijové soboty. „Největší zájem byl zatím o varhanní koncerty. Varhany jsou majestátní nástroj,
který lidi přitahuje,“ podotýká umělecká ředitelka festivalu Marika Pečená.

Na festivalu se už letos také konal jazzový koncert nebo promítal film. To nejdůležitější však teprve přijde. V neděli 8. srpna přijedou do kláštera sboristé, aby s hudebním badatelem, vedoucím souboru Ritornello
Michaelem Pospíšilem nacvičili jedno z největších děl barokní hudby: Mariánské nešpory Monteverdiho,
staré letos právě čtyři sta let.

Spolu s malým ansámblem složeným z hudebníků věnujícím se poučené interpretaci staré hudby je zpěváci uvedou 14. srpna od půl osmé v klášterním kostele Narození Panny Marie. „Želiv je krásné, duchovní místo s velkou historií. Právě nešpory se k němu skvěle hodí,“ uvedl Pospíšil.

Dílo chce se sboristy secvičit s důrazem na stylovou čistotu, správnou deklamaci i frázování. Nejen v roce, kdy dílo slaví čtyři století od vzniku, jej totiž mnohde provádějí v pompézní podobě, která neodpovídá způsobu provedení zadanému skladatelem a hudební praxi sedmnáctého století.

„Existuje neskonale mnoho způsobů, jak nešpory provést. K jejich žalmům se přidávaly antifony nebo celé další hudební skladby, podle běhu liturgického roku i místních zvyků. Je to jako stavebnice, a my teprve uvidíme, jak přesně ji sestavíme,“ popisuje Pospíšil.

Ženské hlasy ve sboru jsou už obsazené, mužští zpěváci se ještě mohou přihlásit.

Pozoruhodné jsou i koncerty, které budou následovat. V sobotu 21. srpna má cembalový recitál Alena Hönigová, absolventka basilejské Scholy Cantorum, kterou mnoho českých hudebníků studovalo, ale málo dokončilo. Další dvě soboty budou v režii souborů Harmonia Delectabilis a Collegium Marianum. Oba budou hrát skladby nalezené přímo v hudebních sbírkách želivského kláštera.

Program Želivského léta:

• 8. 8. Capella Ornamentata (20.00)

• 13. 8. Přednáška a prohlídka kláštera (19:00)

• 14. 8. Monteverdi – Vespro della Beata Vergine (19.30)

• 15. 8. Slavnostní mše (10.30)

• 21. 8. Cembalový recitál Aleny Hönigové (19.30)

• 28. 8. Harmonia Delectabilis (19.30)

• 4. 9. Collegium Marianum (19.00)

Cena všech vstupenek je 100 Kč

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.