Válka plzeňských státních zástupců | E15.cz

Válka plzeňských státních zástupců

Cattani je nevinný, tvrdí jeho kolegové. Případ je zmanipulovaný.

Byl konec osmdesátých let a italský seriál Chobotnice hltala celá republika. Komisař Corrado Cattani byl hrdina pro muže i ženy. Byl hezký a odvážný. V jeho cestě za spravedlností mu pomáhala neohrožená soudkyně Silvia Conti. I plzeňský státní zástupce Libor Řeřicha, který si vysloužil přezdívku plzeňský Cattani, je pro mnohé hrdina. Za mříže léta posílal podplacené policisty všech hodností. Žádnou Silvii ale v Plzni nikdy neměl.

Podle informací, které má Sedmička k dispozici, bylo vše naopak. Ti, kteří dobře znají prostředí plzeňské justice, tvrdí, že mu jeho nadřízená, krajská státní zástupkyně Marie Poláková, háže klacky pod nohy. Teď ho chce připravit o místo na okresním státním zastupitelství. Na začátku devadesátých let pracoval na tehdejší vojenské prokuratuře v Plzni s Řeřichou Karel Brückler.

„Vždy byl čestný. Skvělý profesionál. Vůbec nevěřím, že se dopustil něčeho nezákonného. Poláková ho nesnáší. V plzeňské justici je to veřejné tajemství,“ tvrdí Brückler, který na přelomu tisíciletí působil i jako Nejvyšší státní zástupce. Před lety si ale otevřel soukromou advokátní kancelář.

Není to jeho věc

Z krajského zastupitelství v Plzni odešel na Nejvyšší státní zastupitelství i Stanislav Mečl. Dobře tu poznal Řeřichu i Polákovou. „Doktor Brückler se může vyjadřovat k čemu chce, dnes již pracuje v soukromém sektoru. Toto je ale věc státního zastupitelství,“ vysvětlil.

Velmi podobně jako Brückler mluví o Řeřichovi i jeden z jeho současných kolegů, Štefan Oravec. Na jeho vinu má jasný názor. „Jeho celoživotní práce hovoří za vše. Rozhodně by neudělal nic proti zákonům,“ je přesvědčený Oravec.

O vztahu s Marií Polákovou se vyjádřil podobně jako Brückler. Mezi nejslavnější Řeřichovy případy patří kauza, ve které z braní úplatků obvinil dva bývalé příslušníky cizinecké policie v Karlových Varech. Policie tehdy našla v bytě jednoho z nich čtyři a půl milionu korun v papírové krabici, oba muži vlastnili ve Varech několik nemovitostí. Přitom jejich plat nepřesahoval patnáct tisíc korun.

S Liborem jsme přátelé

Marie Poláková nad vším jen kroutí hlavou. „S Liborem jsme byli dobří přátelé,“ uvádí. Podle jejích slov se přátelství utužilo v době, kdy byl Řeřicha na stáži na krajském zastupitelství. „Snažila jsem se, aby tu zůstal. Odešel na vlastní žádost,“ říká Marie Poláková. Podle informovaného zdroje Sedmičky ale Řeřicha odešel, protože s Polákovou nemohl vydržet. „Jde mu po krku. Zřejmě mu závidí jeho úspěchy,“ popisuje zdroj. Libor Řeřicha se k případu zatím nechce vyjadřovat.

„Teď by mi to mohlo ublížit. Promluvím až po soudu. Myslím, že se hodně lidí bude divit,“ vzkázal. Soudce Krajského soudu v Plzni Zdeněk Jaroš byl kárnou žalobou na Řeřichu překvapen. „Za ta léta jsem si ho někam zařadil a vážil si ho. Celé je to zvláštní případ,“ myslí si Jaroš. Jarošova kolegyně Ivana Růžičková tak sdílná nebyla. „Svůj názor mám, ale nechci ho ventilovat v médiích,“ uvedla soudkyně, která dříve pracovala na krajském zastupitelství v Plzni.

I když podle informací Sedmičky odsud odešla po neshodách s Polákovou, šlo její loajálnost předpokládat. Její manžel Jiří je jako plzeňský státní zástupce stále podřízeným Marie Polákové. Obhájce Libora Řeřichy, brněnský advokát Jaroslav Brož, žádá po Marii Polákové, nejvyšší státní zástupkyni a ministryni spravedlnosti, zastavení případu.

„Nevidím důvod své rozhodnutí změnit,“ stojí si za svým Marie Poláková. Advokát se proto chystá kontrovat. „Určitě na stát podáme žalobu na ochranu osobnosti,“ vzkazuje. Senát Nejvyššího správního soudu v Brně bude případ řešit nejpozději v létě. „Proti jeho rozhodnutí již není odvolání,“ uvedl jeho předseda Josef Baxa. Soud může Řeřichu žaloby zprostit nebo ho podle ní z funkce odvolat. Možností je i mírnější trest.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.