Vánoční dobrodiní? Nabízí se Ukrajina nebo také Tibet | E15.cz

Vánoční dobrodiní? Nabízí se Ukrajina nebo také Tibet

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Z Ostravy už několik let proudí pomoc Tibeťanům i Ukrajincům. Přispět může kdokoli, a to nejen o vánočním čase.

Žena na snímku se jmenuje Dolma Rigzin, je Tibeťanka žijící v indickém exilu. V roce 1960 spolu s manželem z Tibetu před čínskými komunisty utekla do Indie. Živila se jako dělnice na stavbách. Manžel jí před patnácti lety zemřel. Nyní žije v jedné místnosti a aby si vydělala nějaké peníze, plete ponožky. Matraci nemá, spí na starém koberci. Ostravské občanské sdružení M.O.S.T. eviduje desítky podobných starých Tibeťanů, kteří takto žijí v Indii a potřebují pomoc. Obdobné je to i s dětmi. „Projekt kmotrovství na dálku, pomoc pro tibetské děti v Indii, jsme zahájili před třemi lety. Za tu dobu se nám podařilo získat v Česku na sto osmdesát dárců,“ říká Petr Ďásek se sdružení M.O.S.T. Loni začali shánět sponzory i pro chudé a především staré Tibeťany. Dvaceti z nich se už dnes dostává finanční podpory z celého Česka. Právě díky Dáskovi a jeho kolegům se během uplynulých let stalo z Ostravy jakési centrum české pomoci Tibeťanům žijícím v exilu. Peníze z Česka putují i na stavby škol a klášterů. „Peníze pro děti jsou určeny na zlepšení životních podmínek a na vzdělání. Kupují se z nich učebnice, ale také jídlo oblečení a lékařská péče,“ vysvětluje Jana Neboráková ze sdružení. Peníze pro staré jdou na obdobné věci – jídlo, léky, topení. Podporovat starého Tibeťana lze už od pěti a půl tisíc korun ročně, dítě od šesti a půl tisíce korun.
Koruny do někdejší ČSR
Obdobně lze podporovat i chudé staré lidi a děti z chudých rodin na Ukrajině, v oblasti Zakarpatské Rusi, která v období první republiky bývala součástí Československa. Od roku 2002 se lidem z ostravsko-opavské diecézní Charity podařilo díky projektu Adopce na dálku pomoci zhruba patnácti stovkám dětí. „Nyní každý měsíc předáváme podporu asi sedmi stovkám dětí ve čtyřiceti obcích,“ říká Martin Hořínek z Charity. Před dvěma lety zahájili v Ostravě i pomoc chudým ukrajinským seniorům. Měsíčně tak z Česka přichází přes Ostravu pomoc formou dárcovství čtyřem stovkám ukrajinským babičkám a dědečkům. Zatímco roční příspěvek dítěti činí 7 200 korun, roční pomoc seniorům začíná na částce 3 600 korun.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.