Vary. Přípitek, který zdvihne sklenku na pěti kontinentech | e15.cz

Vary. Přípitek, který zdvihne sklenku na pěti kontinentech

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Od břehů země vycházejícího slunce až po daleký západ. Lidé tam znají Karlovy Vary hlavně díky luxusnímu sklu a becherovce.

Na pozemku Erharda Falka ve východoněmeckém Pfaffenrodě stojí téměř čtyři metry vysoký skleněný monument, který sousedi považují za bláznivou stavbu. Je to pomník karlovarské becherovky. Nejvyšší stopa Karlových Varů v Evropě.
„Mým cílem bylo vytvořit láhev becherovky v měřítku jedna ku deseti. Pokračovat ve sbírání tedy bylo otázkou nejvyšší důležitosti,“ říká vážně Erhard Falk. Na myšlenku postavit pomník třináctému pramenu Karlových Varů přišel na cestách po Kanadě. V roce 1999 tam spatřil dům postavený z lahví od alkoholu. A tak se Falk, který už patnáct let sbíral lahve becherovky, pustil o rok později do vlastní stavby.
Jenže když si před čtyřmi lety spočítal, kolik lahví by ještě musel vypít, pochopil, že sám na stavbu nestačí. „Až do té chvíle jsem totiž obsah všech nasbíraných becherovek sám vypil,“ vysvětluje.
A tak vypité láhve začal shánět mezi přáteli. Když jich shromáždil dostatek, začal stavět. Na svůj svažitý pozemek navezl tunu betonu. Na podstavec. Pak došlo na lahve. Schéma „vyrovnat, obezdít, vytvrdit, zakončit“ se opakovalo v každém patře. Nakonec 342 lahve vystavěl do osmi úrovní. Pomník becherovce pak odhalil vloni v srpnu za přítomnosti všech vesničanů, ale také čtyřiceti lidí ze společnosti Pernod Ricard, která českou becherovku vlastní.
„Lidé si tady myslí, že je to bláznivý nápad, ale přesně na tom správném místě. Totiž na tom jejich,“ dodává Falk. Právě Becherovka spolu s Moserem, vyhlášeným výrobcem skla, zanechaly ve světě zřejmě nejhlubší stopu Karlových Varů. „V současnosti vyvážíme do čtyřiceti zemí světa. Naše sklo je hodně oblíbené mezi diplomaty,“ říká Veronika Zvonařová ze zákaznického servisu společnosti Moser.
Skutečně. Pokud například indický premiér Manmohan Singh pozve ke slavnostnímu obědu vzácné hosty, na stole v jeho sídle se objeví skleněný servis z Karlových Varů. Servisy z Moseru vlastní ale i jinde. Jistě se objeví na stolech pákistánské, alžírské či polské vlády. Moser zkrášluje také vitríny v královském paláci v Jordánsku nebo na filipínském velvyslanectví v Canbeře.
Populárním z dílny Moseru se stal třeba nápojový soubor Maharani. Hned poté, co ho karlovarská firma vyrobila pro manželku maharádži z Navancore. Anebo sada Royal, kterou si v roce 1907 objednal anglický král Eduard II. pro manželku Alexandru. „Další z našich souborů, Marii Terezii, vlastní herečka Sophia Lorenová. Jednu sadu jsme dělali i pro OSN,“ dodává Zvonařová. Výrobky z Moseru září nejen ve vile Lorenové, ale také ve stálé karlovarské expozici v japonském Kusatsu. Partnerském městě Karlových Varů. Součástí velké expozice jsou přitom i fotografie obou obrazů W. Schneidera „Slavní návštěvníci Karlových Varů“ z Lázní I. V životní velikosti.
„Díky tomuto partnerství nás v roce 1996 navštívila i dcera japonského císaře princezna Sayako,“ upozorňuje na význam spolupráce mezi oběma městy Jitka Hradílková. Než letos odešla do důchodu, na magistrátu se dvacet let starala o zahraniční spolupráci Karlových Varů s jinými městy. „Delegace Japonců teď v Moseru často nakupují,“ všimla si.
V Kalifornii leží další partnerské město Karlových Varů. Jmenuje se stejně - Carlsbad. „Po vzoru Karlových Varů ho založili přímo u pramene,“ upozorňuje Hradílková s tím, že turisté v historickém městě Bernkastel-Kues na řece Mosele zase mohou nakupovat na Karlovarském náměstí.

Naši dobří rodáci

Ve světě se výrazně prosadilo i několik málo karlovarských rodáků. Ze současníků jsou jednoznačně nejznámější hokejový brankář Tomáš Vokoun a topmodelka Hana Soukupová. Dvojnásobný mistr světa chytá za pantery na slunné Floridě, dlouhonohá kráska z Varů bydlí v New Yorku. Vokoun letos získal Zlatou hokejku pro nejlepšího hokejistu České republiky. A cenu přezval v rodných Karlových Varech.
„Nehraji hokej kvůli tomu, abych se stal slavnějším. Hraju, abych sám sebe uspokojil svou hrou,“ prohlásil skromně. Nedávno do Ameriky odletěl talentovaný hokejista HC Energie Martin Frk. Kvůli jeho útěku do zámoří se management Varů hodně zlobil, ovšem kdoví. Možná tento odchovanec místního hokeje bude jednou dalším, který ve světě zanechá výraznou karlovarskou stopu. Za velkou louži odletěl dřív než svého času Jaromír Jágr.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video