Včelaři našli mor v dalších úlech | E15.cz

Včelaři našli mor v dalších úlech

Na Strakonicku přibyla tři nová místa, kde se vyskytl včelí mor. Katovice, Třebohostice a Vodňansko. Včelaři začnou s plošným vyšetřováním.

Tři nové pozitivní vzorky na mor včelího plodu. U deseti včelařů a jejich třiadevadesáti včelstev. Takový výsledek přišel z laboratoří strakonickým včelařům. „Čekáme na jaro, až budeme moci otevřít úly. Zatím jsou včely zazimované a předčasné otevření by je zabilo. Podle toho, co v nich veterináři zjistí, určí, co dál. V nejhorším případě nařídí včelstva i s úly, jejich vybavením a pomůckami spálit,“ říká předseda okresního svazu včelařů Josef Švelch.
Zdravotní stav včelstev zkoumají laboratoře ze vzorků měli, což je drobný odpad z úlů. „Od prvního zjištění včelího moru jsme museli spálit osmačtyřicet včelstev u tří včelařů,“ dodává Švelch. Poprvé upozornily laboratoře na mor na Strakonicku už v roce 2006. Včelař sice může žádat ministerstvo zemědělství o výplatu náhrady, ale s chovem většinou už končí. Na místě výskytu nákazy se totiž nesmí dalších pět let chovat jiná včelstva.
Zvláštním podmínkám se musejí přizpůsobit i ostatní včelaři. V okruhu pěti kilometrů od ohniska vyznačí veterináři ochranné pásmo se zvláštním režimem. Populace včelařů stárne a včelstev ubývá.
„Proto se snažíme zamezit ztrátám prevencí. Celoplošným vyšetřením chovů chceme vyhledat skrytá místa možné nákazy, aby nedocházelo k jejímu dalšímu šíření,“ míní Švelch. Pokud laboratoře objeví mor v raném stádiu, je daleko snazší se nákazy zbavit. Včelí mor je nebezpečná mikrobiální nákaza postihující zavíčkovaný včelí plod, který hyne a mění se v lepkavou hmotu.
Šíří se infikovanou potravou, zalétlými včelami a divokými roji, infikovanými plásty a úly. Nákazu mohou šířit i roztoči a jiní škůdci. V Česku se nesmí léčit antibiotiky.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!