Vědci zveřejnili zatím nejpodrobnější analýzu lidského genomu | E15.cz

Vědci zveřejnili zatím nejpodrobnější analýzu lidského genomu

Genetická banka, ilustrační foto
Genetická banka, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vědci zveřejnili zatím nejpodrobnější analýzu lidského genomu. Uvedla to ve středu BBC, podle níž výzkumníci doufají, že jejich zjištění prohloubí naše znalosti o různých nemocích a napomohou tak při vývoji léků proti nim.

Na rozsáhlém výzkumu se podílelo přes 400 vědců z 32 laboratoří ve Spojených státech, Británii, Španělsku, Japonsku a Singapuru. Jejich nálezy byly zveřejněny ve 30 propojených studiích v odborných časopisech Nature, Genome Biology a Genome Research.

Výzkumníci analyzovali všechny tři miliardy párů genetického kódu z něhož se skládá naše DNA. Přitom zjistili že biologicky aktivní je mnohem větší část našeho genomu, než se dříve myslelo. Kolem 80 procent našeho genetického kódu má prý specifické funkce.

Vědcům se také podařilo identifikovat čtyři miliony genetických „spínačů“. To jsou části DNA, které rozhodují o tom, kdy budou geny v buňkách aktivovány, nebo deaktivovány. „Řada ze spínačů, které jsme identifikovali, ovlivňuje pravděpodobnost vzniku onemocnění, od srdečních chorob přes cukrovku až po duševní poruchy. Vědcům to dá celý nový svět ke zkoumání a nakonec je snad dovede k novým lékům,“ řekl Ewan Birney, který se na výzkumu podílel.

Experti ale připouštějí, že bude trvat ještě řadu let, než pacienti uvidí konkrétní výsledky takových výzkumů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video