Vesnice v jižní Itálii hledají nové obyvatele. Odměna za nastěhování: 18 tisíc měsíčně | E15.cz

Vesnice v jižní Itálii hledají nové obyvatele. Odměna za nastěhování: 18 tisíc měsíčně

Petra Jansová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Měsíčně 700 euro (18 tisíc korun) po dobu tří let za to, že se nastěhujete do obce s méně než s dvěma tisící obyvatel. Touto nabídkou a také příslibem investic do vybudování nové infrastruktury se snaží Donato Toma, prezident jihoitalského regionu Molise, řešit extrémní úbytek obyvatel v oblasti.

„Nechtěli jsme nabízet jen měsíční paušál, pak by šlo pouze o jistý druh charity. Chtěli jsme udělat mnohem víc a pobídnout nové obyvatele, aby v oblasti i investovali. Nabízí se jim hned několik možností, jak zde začít podnikat. Mohou si otevřít pekárnu, papírnictví nebo restauraci, ale v podstatě cokoliv,“ přibližuje plán na vdechnutí života a zároveň zvýšení počtu obyvatel Toma. O speciální akci informuje britský list Guradian.

Podmínkou k získaní 700 eur měsíčně je příslib, že dotyční zahájí v obci podnikání. Prezident nejmenšího italského regionu rovněž přislíbil každé obci s méně než dvěma tisící obyvateli dotaci v přepočtu téměř 300 tisíc korun na vybudování infrastruktury.

Podle oficiálních statistik patří region Molise k oblastem, které v posledních letech přišly o nejvyšší procento obyvatel, od roku 2014 odsud odešlo devět tisíc lidí. Jen za loňský rok se téměř tři tisíce lidí přestěhovalo. Velmi výrazně klesla i porodnost.

V regionu Molise (na snímku níže) jsou například města Campobasso či Termoli. 

Trendu úbytku obyvatel čelí celá Itálie. Mezi lety 2014 až 2018 počet Italů s trvalým bydlištěm klesl o 677 tisíc. Podle odborníků je to způsobeno jednak poklesem porodnosti a rovněž s nárůstem migrace mladé generace do jiných zemí Evropské unie.

Podobně čelily ubýtku obyvtel v minulosti i další dvě italské obce - Sutera a Sambuca na Sicílii. V prvním případě starousedlíky doplňují uprchlíci, v druhém se snaží nové obyvatele nalákat na velmi výhodný odprodej nemovitostí. Dům v této poloprázdné vesnici se dá pořídit za symbolickou částku jednoho eura. 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video