Vinohrady 2013: za tři minuty na sále | E15.cz

Vinohrady 2013: za tři minuty na sále

Na pravém břehu Vltavy bude nemocnice, která má konkurovat nejlepším traumacentrům v Česku.

Počtem lůžek patří v Praze k průměru. Nikoliv ale v případě pacientů, které tam přivezou záchranáři. „Loni jsme měli z pražských nemocnic nejvíce akutních příjmů,“ říká ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Marek Zeman.

A to přesto, že třeba pacienta z vrtulníku, který přistane na několik desítek metrů vzdáleném heliportu, musí k operačnímu sálu přivézt sanitka. Lékaři tak ztrácejí drahocenných osm až deset minut.

Za tři roky to můžou být už jen tři minuty. Nemocnice má ambiciózní plán: postavit supermoderní pavilon, kam přesune dvě třetiny lůžek, s nonstop heliportem na střeše. Týdeník Sedmička získal vizualizaci budovy a detaily, jak bude fungovat.

Operace ve výtahu nebudou

„Nejde o žádné Chicago Hope, kde kardiologové operují pacienta ve výtahu, ale v nové budově budou tři patra operačních sálů nad sebou, takže stačí jen pacienta vyvézt nahoru,“ říká Zeman.

Dokumentaci architektonická kancelář Helika nyní dokončuje. V novém pavilonu upoutá hned po vstupu rozlehlé, přes několik pater vysoké atrium.

V případě potřeby se ale může vstupní hala přeměnit v jeden obrovský nemocniční pokoj pro padesát až šedesát ležících pacientů.

„Ke každému lůžku bude rozvod kyslíku, mediciálních plynů a podobně,“ plánuje ředitel Marek Zeman.
Do budoucna se s vinohradskou nemocnicí počítá jako s jedním z nejdůležitějších pražských zázemí při teroristických útocích nebo chemických či průmyslových haváriích. Zároveň ale výrazně posílí i servis pro pacienty.

Nemocný už nebude mít více než dva sousedy na pokoji. „Nejvíce pokojů bude dvoulůžkových, přibude hodně jednolůžkových a budou i třílůžkové. Větší počet postelí v jedné místnosti už nebude,“ říká Zeman.

Prostor pro pacienty vznikne i na úkor lékařských pokojů. Své kanceláře dostanou přednostové a primáři, ostatní lékaři se budou muset spokojit s denními místnostmi. Tam si budou moci vypít kávu, občerstvit se, ale mnohem častěji budou s pacienty.

„Taková změna by se mi líbila, někdy je při návštěvách těžké sehnat lékaře, aby mi řekl podrobnosti léčby,“ říká Monika Myslíková, která dochází na Vinohrady za svojí nemocnou sestrou.

Vytápění jako v knihovně

Moderní budova tří vzájemně propojených bloků, která z ptačí perspektivy připomíná motýla, bude kromě nejnovějších lékařských přístrojů za 88 milionů korun plná i dalších technických vymožeností.

Zajímavě vyřešili architekti třeba vytápění. Stejně jako v nově otevřené Národní technické knihovně v Praze 6 akumulují teplo či chlad masivní betonové konstrukce. Projektanti slibují levnější energetické výdaje i vyšší životnost. „Zvažujeme, že na pacientské pokoje díky tomu vůbec nebudeme zavádět klimatizaci. Nejde to samozřejmě použít všude, například na operačních sálech,“ podotýká Zeman.
Vinohradská nemocnice je roztroušena v několika budovách, nejstarší je z roku 1902.

„Technický stav neoodpovídá podmínkám špičkové medicíny. Důležitý je zvláště princip takzvané suché nohy. Tedy že pacient nebude muset v blátě a dešti z budovy do budovy. Vše bude pod jednou střechou,“ říká náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr.

Dům na zelené louce

Právě ministerstvo zahrnulo výstavbu budovy do svých strategických investic. Pavilon vyjde na 3,6 miliardy korun. Pokud vše půjde hladce, stavba začne už letos. Otevřít pak může již za tři roky.
„Původně jsme zvažovali propojení budov podzemím, ale výstavba nové budovy na zelené louce bude levnější,“ vysvětluje Šnajdr.

Vydělají i pacienti, podle propočtů nemocnice třeba vyšetření na počítačové tomografii, kam pacienty z jiných budov nemocničního areálu svážejí sanitkou, se zkrátí z hodiny na patnáct minut.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.