Vojáci se vrátili bez bojového praporu | E15.cz

Vojáci se vrátili bez bojového praporu

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Klatovský logistický útvar dostal nový název. Na bojovou zástavu si musí ještě počkat.

Přišli si pro prapor, odcházeli jen s novým názvem. Poslední vojenská posádka v Plzeňském kraji, 142. prapor oprav v dragounských kasárnách v Klatovech, měla dostat den po státním svátku, 29. října, bojovou zástavu. Po některých změnách však získala zatím jen název Klatovských dragounů. Název propůjčil klatovskému útvaru prezident republiky Václav Klaus. O tom, že jednotka prapor na slavnosti nedostane, se vojáci dozvěděli na poslední chvíli. Veřejnost, která ceremoniálu přihlížela, proto do posledních chvil čekala na předání bojové zástavy. Někteří dokonce s napětím očekávali příjezd prezidenta republiky. Ani jednoho se nakonec nedočkali.

Prapor ještě ne

„Ministr obrany se rozhodl vytvořit komisi pro udělování bojových praporů. Teprve podle výsledků práce této komise rozhodne, u kterých útvarů navrhne prezidentovi republiky udělení bojového praporu,“ tvrdí mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

Kdy zástavu jednotka slavnostně dostane, nikdo neupřesnil. O udělení bojového praporu usilovala klatovská posádka několik let. Letos prezident republiky jeho propůjčení podepsal. A jako nejvyšší velitel ozbrojených složek může prapor předat. Prezident republiky propůjčil praporu čestný název „Klatovských dragounů“ u příležitosti 91. výročí vzniku samostatného československého státu. Stuhu s čestným názvem předal veliteli 142. praporu oprav podplukovníku Róbertu Sdurkovi první zástupce náčelníka Generálního štábu Armády ČR generálmajor Josef Prokš, který ve svém slavnostním proslovu mimo jiné řekl: „Přebíráte tím na sebe velký morální závazek – plnit všechny své úkoly a povinnosti ve vysoké kvalitě a dostát historickému odkazu svých předchůdců v jezdeckých vojenských útvarech.“

Generálmajor Josef Prokš poté společně se starostou města Rudolfem Salvetrem a velitelem 142. praporu oprav podplukovníkem Róbertem Sdurkem předali příslušníkům praporu resortní vyznamenání ministra obrany Za službu v ozbrojených silách ČR. „K otázce udělení praporu se zatím nebudeme vyjadřovat. To je v kompetenci ministerstva obrany,“ uvedl mluvčí klatovského útvaru Josef Soutner. Historie 142. praporu oprav v dragounských kasárnách se datuje do roku 1950. Vybavení zdejších dílen umožňuje střední i generální opravy techniky z výzbroje Armády České republiky. V areálu je také uloženo velké množství nedotknutelných armádních zásob. Díky působení praporu našlo v Klatovech práci čtyři sta lidí.

Na útvar jsou hrdí

„Pro vojáky je to významný signál k další práci nejen ve městě, ale i v misích, kterých se klatovský útvar účastní. Málokterý civilista si dokáže představit, jakou významnou úlohu hraje v takovém případě právě logistická jednotka,“ míní starosta Klatov Rudolf Salvetr.

Ve všech městech Plzeňského kraje, kde v minulosti armáda působila, jsou už dnes jen pozůstatky vojenské historie. Ve spoustě bývalých vojenských areálů, jako jsou třeba Janovice, už dnes vznikají soukromé podniky a nikdo už by zde nehledal vojenskou techniku.

„Redukce některých míst byla možná důležitá, ale my jsme rádi, že máme v Klatovech jako v posledním městě Plzeňska profesionální vojenský útvar,“ říká starosta. Ještě před rokem 1989 byla v Klatovech tři kasárna. Jedna v Plánické ulici, kde z bývalého vojenského nástupiště vzniklo Erbenovo náměstí, a druhá na náměstí hned vedle radnice, kde je dnes městská knihovna. „V Klatovech jsem sloužil v padesátých letech a čtvrteční oslavy jsem si nenechal ujít, i když už armáda vypadá jinak než za mého mládí,“ vzpomíná Václav Mašek.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.