Vybarví domy u přehrady

Jablonečané si navrhnou fasády paneláků u přehrady. Chtějí mít barevnější panorama i jeho odraz ve vodě.

Panelák vyzdobený barevnými pruhy, pomalovaný různě velkými koly nebo dokonce dětskými kresbami. Nevídané? Zatím ano, ale už brzy mohou možná stavebníci takhle vyzdobit fasády paneláků, které obklopují přehradu Mšeno. Několik nadšených Jablonečanů přišlo s nápadem zorganizovat akci, která má upozornit na šanci k vylepšení pohledu na panorama paneláků u přehrady. Dali jí symbolický název Uniterd colors of Mšeno, tedy doslova Spojené barvy Mšena a věří, že i Jablonečané budou mít chuť přijít s vlastními náměty na zlepšení vzhledu mšenských domů.
„První myšlenka na jednotnou představu sídliště Mšeno vznikla už před osmi lety, kdy jsem sledoval masivní zateplení sídlišť v různých městech. Každý dům měl odlišnou fasádu a výsledky byly někdy dost otřesné. Představa, že by podobně mohlo dopadnout panorama paneláků, které se navíc zrcadlí v přehradě, byla velmi znepokojivá,“ říká architekt Tomáš Krupa.

Návrhářem kdokoliv

Když začaly ve městě při opravách paneláků najednou na různých místech vyčuhovat barevné nově zateplené fasády, přišel ten srávný okamžik. „Každé město má své náměstí, které ho dělá výjimečným. Podle mne má Jablonec místo setkávání právě u přehrady, a tak stojí za to mít ho pěkné,“ míní jedna z iniciátorek akce Jana Krupová. Aktivisté vyzývají Jablonečany, aby přišli se svými náměty, co na domy vymalovat. A vymysleli si vlastní obrazce na zdi domů. Jejich nápady pak můžou stavebníci využít, až začne na jaře chystaná oprava paneláků.
„Architektem se může stát na chvíli každý. Na internetových stránkách města nebo ve vnitřním infocentru získají zájemci omalovánku s panoramatem přehrady a okolí, do které mohou jakýmkoliv výtvarným stylem zapracovat své nápady,“ vysvětlila další z iniciátorek akce Jana Menšíková. Zapojily se také děti z jabloneckých škol, které malovaly své nápady při hodinách výtvarné výchovy.
Vybarvené omalovánky a kresby s náměty na vylepšení mšenských paneláků mohou lidé odevzdávat do 15. ledna na vnitřní infocentrum. Výtvory mohou potom obdivovat Jablonečané na výstavě ve vestibulu jablonecké radnice, a to od 20. ledna. Akce vyvrcholí 26. ledna v jabloneckém Klubu Na Rampě, kde se lidé sejdou nejen s autory návrhů, ale i s fotografy, architekty nebo urbanisty a zástupci města. Tam dostane projekt United colors of Mšeno jasnější obrysy. „Nápad vytvořit při rekonstrukcích paneláků barevné fasády domů podporujeme a jsme mu nakloněni. Byla by to i další možnost, jak přilákat do Jablonce víc turistů a zároveň udělat okolí oblíbené přehrady příjemnějším,“ uvedla za jabloneckou radnici mluvčí Jana Fričová.
Myšlenky na barevné domy nezahání ani lidé, kteří v mšenských panelácích žijí. „Pomůže to rozveselit místní šedé prostředí. Ale umělci musí být umírnění, abychom to zase tady neměli vymalované jako v cirkuse,“ říká Daniela Krásová ze Mšena.