Výši nájmů pomůže určit cenová mapa | E15.cz

Výši nájmů pomůže určit cenová mapa

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) chce mít na začátku příštího roku hotovou cenovou mapu nájemného v Česku. Majitelům bytů i nájemníkům má usnadnit určení výše činží po ukončení jejich regulace.

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) chce mít na začátku příštího roku hotovou cenovou mapu nájemného v Česku. Majitelům bytů i nájemníkům má usnadnit určení výše činží po ukončení jejich regulace.

Informoval o tom ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. Občanské sdružení majitelů domů plán MMR přivítalo, Sdružení nájemníků by místo mapy chtělo zákon o místně obvyklém nájemném. Na většině území Česka skončí regulace posledním dnem letošního roku. Ve většině krajských měst, velkých městech Středočeského kraje a v Praze to bude k 31. prosinci 2012. „Pokud majitel domu z cenové mapy uvidí, že obvyklé nájemné v místě je 4000 až 6000 korun, potom nedá nájemné 15 tisíc, protože je velký předpoklad, že by u soudu neuspěl,“ uvedl ministr.

Pokud se vlastník s nájemníkem nedohodnou, může podle platných zákonů řešit spor o činži právě jen soud. Jednostranné zvýšení nájmů ze strany vlastníků možné není. Současná právní úprava sice obě strany případných sporů odkazuje na soud, už ale jednoznačně neřeší, jak mají soudy v takových případech postupovat. Ministerstvo proto vládě předkládá návrh novely občanského zákoníku, která by rozhodování soudů o nájmech jasně zakotvila.

#####Rozdíly se budou hradit i zpětně

Soudy se budou při rozhodování o nájemném obvyklém v daném místě a čase opírat o znalecké posudky. Důkazy pro zjištění činže budou moci předkládat i obě strany sporu. „Soud stanoví změnu nájemného ke dni podání návrhu, to znamená, že bude nutné zaplatit rozdíl i zpětně,“ uvedlo MMR v tiskových materiálech. Chystaná cenová mapa má být pomůckou pro určování nájmů v jednotlivých lokalitách nejen pro soudy, ale pro majitele a nájemníky. Podle Jankovského má zabránit tomu, aby vlastníci neměli přehnané představy o možné výši nájmů. Hotová by měla být v lednu nebo únoru 2011.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!