Vyšší než Empire State Building. Vědci vyvíjí největší větrník na světě | E15.cz

Vyšší než Empire State Building. Vědci vyvíjí největší větrník na světě

Vyšší než Empire State Building. Vědci vyvíjí největší větrník na světě
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: honigbrotpause

Marek Schwarzmann

Zatímco některé obory plně podlehly trendu miniaturizace, zůstávají takové, které se vydaly směrem opačným – jedním z nich je podle posledních informací oblast vývoje větrných elektráren. Čtyři prestižní univerzity a dvě národní výzkumné laboratoře nedávno zahájily práci na vývoji větrníku, který by měl být asi o třicet metrů vyšší než legendární newyorský mrakodrap Empire State Building.

Vědci se inspirovali jednoznačnou megalomanskou logikou: aby větrníky vyráběly více energie, musí jimi procházet více větru, a tak vznikl plán turbíny, která má pouze dva listy rotoru, každý z nich je ale dlouhý 200 metrů. Aby taková turbína dosáhla efektivního provozu, bude muset být umístěna ve výšce 479 metrů, tedy o třicet metrů výše, než sahá špice Empire State Building. Průměr stožáru by pak činil zhruba 400 metrů.

Turbína, jejíž první zmenšený model by měl být zkonstruován do tří let, ale nebude výjimečná pouze svojí velikostí – na rozdíl od stávajících „kolegyň“ totiž bude postavená po větru, což by mělo usnadnit průtok vzduchu jejími listy, které za účelem zachycení co největšího objemu proudícího vzduchu budou schopny měnit svoji plochu, to vše podle aktuální intenzity větru.

Pokud vše bude fungovat podle plánů a propočtů, tato „noční můra Dona Quijota“ by měla generovat až 50 megawattů elektřiny, zhruba 25krát více než nynější „tradiční“ větrník.

Miliony dolarů

Tým pod vedením profesora mechaniky a leteckého inženýrství Erica Lotha z University of Virginia plánuje nejprve postavit testovací model o desetinové velikosti. Na něm si ověří jednak funkčnost samotného speciálně navrženého tvaru větrníku a jeho „skládacích“ listů, jednak výdrž speciálně vyvíjených materiálů.

Téměř půlkilometrové monstrum by prý mohlo spatřit světlo světa někdy po roce 2035. Vývoj projektu financuje mimo jiné i americké ministerstvo energetiky dotací 3,5 milionu dolarů s tím, že počítá, že sumu bude navyšovat tak, jak bude výzkum a vývoj pokračovat.

Plánovanou lokalitou, kde by měl „megavětrník“ stát, je ve vzdálenosti 30 až 40 kilometrů od pobřeží Kalifornie, kde prý hrozí „nejmenší možnost zásahu turbíny do migračních drah ptactva“. Zda tomu tak opravdu je, je zatím těžko odhadnutelné. Souběžně vyvstává také otázka, zda s tím, jak lidstvo dále pátrá po alternativních zdrojích energie, bude opravdu takový gigant za dvacet let zapotřebí?

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!