Vystřílela postup ze skupiny | e15.cz

Vystřílela postup ze skupiny

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
České hokejistky do osmnácti let vybojovaly čtvrté místo na mistrovství světa. Byla u toho i karvinská Markéta Výtisková.

Je jí šestnáct, hraje nejvyšší ženskou hokejovou soutěž za Karvinou a nedávno byla u toho, když reprezentační osmnáctka získala čtvrté místo na mistrovství světa. Markéta Výtisková je velkým talentem českého hokeje. „Na šampionátu jsem byla podruhé, ale v mém věku to pořád beru tak, že sbírám jen nové zkušenosti,“ řekla Výtisková. České hokejistky odjížděly na světový šampionát do švédského Stockholmu s jediným cílem: udržet se v elitní divizi.
„Ve skupině jsme měly Američanky, Švédky a Japonky. O Američankách se nemusíme bavit. To jsou vždycky favoritky a hokejově jsou někde jinde, ale na Švédky a Japonky jsme si věřily,“ řekla ke skupině Výtisková.

Místo boje o záchranu málem medaile

V úvodním střetnutí potvrdily Američanky roli favoritek a vyhrály jasně 11:0. Druhý zápas prohrály Češky se Švédkami těsně 2:3. Klíčové utkání o postup ze skupiny sehrály proti Japonkám a hlavní roli v něm měla Výtisková, která vstřelila dva ze čtyř gólů českého týmu. „Puk, kterým jsem vstřelila první gól, jsem si dovezla domů na památku. Druhý gól padl v závěru do prázdné branky,“ řekla Výtisková. Češky nakonec po vyhraném čtvrtfinále nad Němkami 3:1 prohrály v semifinále s USA 1:14 a hrály o bronz s Finkami. „Finky v prvních dvou třetinách lépe bruslily a daly nám tři góly. I když jsme potom měly více ze hry, gól jsme nedaly a skončily čtvrté,“ posteskla si Výtisková. Pro český ženský hokej je tento výsledek velice povzbuzující. Ale s úrovní Američanek nebo Kanaďanek se stále rovnat nemůžou.
„Pokud chceme hrát stejně kvalitní hokej jako v zámoří, měly bychom hrát proti klukům. Jejich hra je rychlejší, a tím bychom se zlepšovaly. Český hokej na tom není špatně, ale nevýhoda je, že tady není takový velký výběr hráček jako v Americe,“ myslí si Výtisková.
Ta kromě ženského týmu nastupuje i za tým mladšího dorostu v Karviné. „Kluci mě berou úplně normálně. A myslím, že to i mé hře prospívá. Nejsem jediná hokejistka, která hraje s kluky. Holky z reprezentace také za ně hrají,“ prozradila Výtisková.

Na hokejový růst dohlíží otec

Po návratu z reprezentace už zase plní klubové povinnosti v Karviné. V ženské lize začalo play-off a Karviná chce uspět. Na trenérské lavičce jak v Karviné, tak u reprezentace stojí Tomáš Výtisk, otec Markéty. „Necítím to jako výhodu, že mě otec trénuje. Když se jedná o hokej, tak mě bere jako ostatní hráčky a ještě si myslím, že je na mě o trochu přísnější. Doma se pak taky občas vedou horlivé debaty,“ usmála se Výtisková.
Havířovská rodačka ve své krátké kariéře naštěstí neokusila žádné vážné zranění. „Jen pár modřin a boulí. Při hře ani není čas myslet na to, že se mi něco stane. Navíc ženský hokej není tak tvrdý a i rozhodčí pískají zákroky tělem, takže jsme v tomhle ohledu docela chráněné,“ dodala Výtisková.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video