Z chovatele pitbulů je ochránce ježků

Zima je na dohled a ježci v přírodě si zařizují zimní doupata. Někteří naleznou útočiště u dobrovolných ochránců zvířat.

O co se starají mláďata ježků z druhých letošních vrhů? Aby sežrala co nejvíce hmyzu, žížal, šneků a vajec. Jen tak dosáhnou váhy sedm set gramů. To se přesto většině nepodaří a jejich bezproblémové přežití zimy je ohroženo.
Jednoho takového nalezl mezi berounskými paneláky kriminalista ve výslužbě Robert Filip z Jarova. „U popelnic před hotelem Litava jsem našel dospělého samce a jedno mládě. Velkého ježka už jsem pustil zpátky do přírody. Toho malého si ale s družkou necháme do jara, je příliš slabý,“ uvedl muž, který zaznamenal několik úspěchů na berounské kriminálce v oddělení vražd. Bývalý policejní psovod byl také jedním z prvních, kdo v porevolučním Česku odchoval štěňata pitbulteriéra. Své zkušenosti z chovu psů uplatňuje dnes i na ježcích.
„Nastudoval jsem vše, co je třeba. Věřím, že vydrží do jara a zvládne návrat k přírodě,“ řekl dobrovolný ochránce zvířat. Druhého roku života se dožívá pouze dvacet procent mláďat ježků. „Je otázkou, zda to v přírodě není zařízeno právě tak, aby přežili jen nejsilnější. Rozhodneme-li se pro záchranu ježka, měli bychom znát pravidla,“ řekl Pavel Moulis ze záchranné stanice zvířat Českého svazu ochránců přírody.
Prioritou je zvíře odblešit a odčervit. Mezi bodlinami mohou být muší vajíčka, která lze odstranit pinzetou. Ideální je umístění v bedně při teplotě do devatenácti stupňů, vystlané novinami, které se musejí denně měnit. Ježci jsou samotáři a těžce snášejí společnost dalších ježků. Vhodný je pro ně výběh asi dva metry čtvereční.