Záběry pro milovníky výšek: Jak drony pomáhají kontrolovat větrné turbíny

Obří větrné elektrárny vyžadují pravidelné kontroly. Ale jak se nahoru dostat? Aktuálně musí technici šplhat nahoru a jistit se lany.

Obří větrné elektrárny vyžadují pravidelné kontroly. Ale jak se nahoru dostat? Aktuálně musí technici šplhat nahoru a jistit se lany. Zdroj: VTM.cz

Výstup je hodně náročný, věže jsou vysoké až sto metrů.
Nahoře je pak potřeba všechno zdokumentovat. Kontrolují se spoje, spáry, narušení povrchu...
Ale existuje efektivnější cesta, jak tyto kontroly dělat - dronem!
Dron rychle oblétne celou věž a podívá se zblízka všude, kde je potřeba.
Nezadýchá se, stačí vyměnit baterku. Během dne tak zvládne zkontrolovat více věží.
14
Fotogalerie

Shromažďování informací o aktuálním stavu větrné farmy je docela složité. Vylézt až nahoru k lopatkám turbíny je nejen nebezpečné, ale rovněž časově náročné. Kontrola celého pole tak lehce může zabrat i několik měsíců.

Tato práce navíc rozhodně není pro každého. Například podle ultramaratonce Mikea Bowmana, který zkusmo vyšplhal na cca 91 metru vysokou věž turbíny Ecorotr, se jedná o opravdu intenzivní fyzické cvičení.

Jde to ovšem i jinak a lépe – pomocí speciálních dronů. Ty mohou pracovat i v poměrně nevlídném počasí, pořizují lepší snímky než inspektoři (kteří za daným účelem často používají své mobilní telefony) a jsou nesrovnatelně rychlejší.

Jelikož jen v USA se nachází přes 250 000 větrných turbín, není divu, že tato technologická oblast je velice zajímavá také z investorského hlediska. Konzultační společnost Navigant Research dokonce předloni uvedla, že do roku 2024 by se mohlo jednat o šestimiliardový trh (řeč je samozřejmě o amerických dolarech). Drony jsou zkrátka na vzestupu...