Záchranáře vychovají v Kladně | e15.cz

Záchranáře vychovají v Kladně

Fejtková Veronika

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Studenti se rozhodují, kam za dalším vzděláním. Kladenské vysoké školy nabízejí nové obory.

Stovky mladých lidí se přišly na Fakultu biomedicínského inženýrství ČVUT seznámit s tím, co obnáší příprava na zdravotnické profese. Největší kladenská vysoká škola pořádala Den otevřených dveří.

Zřejmě nejzajímavější pro návštěvníky byly nově otevřené obory Zdravotnický záchranář a Plánování a řízení krizových situací.

„Oba obory jsou tříleté, absolvent získá titul bakalář. Například obor Zdravotnický záchranář v letošním školním roce navštěvuje prvních šedesát studentů. Zájem je velký,“ řekla Ida Skopalová, která má na starosti propagaci školy.

Do Kladna za vzděláním dojíždí lidé z celého Česka. „Nejčastěji jsou to Středočeši a Pražané,“ podotkl zástupce vedoucího katedry lékařských a humanitních oborů Zdeněk Hon.

Ve škole mají studenti k dispozici řadu laboratoří včetně učebny plné „tréninkových“ figurín pro výuku budoucích záchranářů.

„Tento obor mě hodně zaujal. Studuji na střední zdravotnické škole a dovedu si představit, že by mě bavilo být záchranářkou,“ řekla Markéta Malíková z Prahy.
Přímo na Dni otevřených dveří si práci s pomůckami vyzkoušet nemohla. „Nakonec jsme to zavrhli.

Někdo by se mohl poranit. Například o jehlu,“ vysvětlovala jedna z vyučujících Radomila Drozdová. Mezi návštěvníky budili pozornost i vojáci v uniformách. Pomáhali s představením rovněž nově otevřeného oboru, a to Plánování a řízení krizových situací.

„Při výuce studentům říkáme: když se někde stane havárie nebo hromadné neštěstí, vy budete ti, kteří vědí, co dělat,“ vysvětlila jedna z průvodkyň. Největší zájem mají studenti o fyzioterapii. Jeho absolventi najdou uplatnění v nemocnicích, rehabilitačních ústavech, ale třeba i jako osobní asistenti sportovců.

„Už při studiu je možné získat certifikáty, třeba pro práci maséra,“ řekla Skopalová.
Do příštího školního roku chystají novinky také další z kladenských vysokých a vyšších odborných škol. Například Vyšší odborná škola územně-správní zaměřená na výuku cizích jazyků příští rok nabídne hodiny angličtiny, němčiny, ruštiny, francouzštiny, španělštiny a portugalštiny.

Naučí programovat

„Velkou výhodou je, že jakýkoliv uchazeč může v naší škole složit státní jazykovou zkoušku z cizího jazyka v jarním nebo podzimním semestru,“ poznamenala ředitelka školy Věra Kučerová.

Do roku 2011 škola chystá také nový vzdělávací program pro výuku informačních technologií.
„Je určený pro všechny zájemce, kteří se chtějí vzdělávat v oblasti výpočetní techniky, případně chtějí pracovat jako webdesignéři či programátoři,“ dodala Kučerová.

Autor: Fejtková Veronika

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video