Zahradníci začínají měnit Kladno | E15.cz

Zahradníci začínají měnit Kladno

Veronika Fejtková

Do čtveřice zanedbaných kladenských lokalit pošle magistrát šest milionů korun.

Už příští rok se v Kladně zazelenají nové přírodní parky. Pokud bude příznivé počasí, první omlazovací injekce město slibuje ještě letos na podzim. „Vedle klasických parků chceme vytvořit místa, která budou mít k přírodě ještě o něco blíž. Necháme vysadit stromy charakteristické pro střední Evropu,“ slibuje náměstek primátora Vojtěch Munzar.

Proměnit se podle něj má několik dosud zanedbaných lokalit, a to louka pod novým sídlištěm na Ostrovci, prostranství nad parkem Trilobit, vnitroblokové koupaliště a vnitroblok ulic Holandská a Švédská v Kročehlavech.

Zahradnickou firmu, která se o výsadbu nových dřevin a stromů postará, už město vybralo. „Jde o společnost GardenLine, která ve výběrovém řízení nabídla nejlepší podmínky,“ upřesňuje Munzar.
Novinky v městské zeleni budou stát zhruba šest milionů korun. Město dá kolem deseti procent, zbytek zaplatí z přislíbených evropských dotací.

„S pracemi můžeme začít okamžitě. Jen, co bude podepsaná smlouva,“ říká jednatel GardenLine Miloš Náprstek.

Opraví i „plivátko“

Asi největší zásah odborníků si vyžádá louka na Ostrovci, která má rozlohu kolem padesáti tisíc metrů čtverečních. „Vznikne tam síť cest s vysázenými dřevinami a další zelení. Prostranství by mělo připomínat současné Sítenské údolí,“ říká Munzar.

Nové stromy budou nad parkem Trilobit. „K nim navíc doplníme tabulky s informacemi, o jaké dřeviny jde,“ vysvětluje mluvčí magistrátu Vilém Frček.
Zbylé dvě lokality, kam na podzim zamíří dělníci a zahradníci, jsou v Kročehlavech. Opravy čekají nefungující vodotrysk ve vnitrobloku ulic Holandská a Švédská a tamní zaneřáděné koupaliště. To už dlouho vadí většině obyvatel.

„Říká se mu Plivátko. Je opravdu hrozné,“ podotýká například Kateřina Malá, která by více zeleně ve městě ocenila. „Z nových parků mám vždycky radost. Rozhodně je to mnohem lepší než tuny betonu,“ dodává.

Spíš stromy než keře

Obnovu zanedbaných zelených ploch ve městě vítají i někteří architekti. „Určitě je to pro mě dobrá zpráva,“ říká Jan Červený, který je autorem první etapy obnovy Sítenského údolí.
„O těchto plánovaných úpravách zatím nic nevím. Například u vnitroblokových úprav sídlišť by se mi líbilo, kdyby se upustilo od struktury chodníčků lépe či hůře směrovaných trávníky,“ říká Červený.

Podle něj bude pěkné, pokud svobodnější pohyb umožní velkorysejší plochy a dostatek zeleně se vyřeší spíš větším množstvím stromů než trávníky a keři, ve kterých se drží nepořádek. „Mám rád zpevněné plochy, které člověku neříkají, zda v nich má stát, nebo chodit, v nichž se cítí svobodně,“ dodává Červený.

Autor: Veronika Fejtková
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!