Zelená Plzeň. Studenti navrhli čtvrť s přírodní klimatizací, soběstačnou v mnoha směrech | E15.cz

Zelená Plzeň. Studenti navrhli čtvrť s přírodní klimatizací, soběstačnou v mnoha směrech

pej

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Šetrné hospodaření s pitnou vodou a soběstačná výroba více než poloviny spotřeby elektřiny. S takovým zadáním pracovali studenti v pátém ročníku architektonicko-technické soutěže Český soběstačný dům. Soutěžní návrhy tentokrát řešily podobu čtvrtě Nová Valcha v Plzni. Prohlédněte si vybrané projekty.

„Letošní ročník je výjimečný tím, že studenti poprvé navrhují komplexní urbanistické řešení navazující na reálný developerský projekt, což posouvá celou myšlenku udržitelnější výstavby zase o kousek dále,“ přibližuje zakladatel projektu Český soběstačný dům Pavel Podruh.

Do návrhu čtvrti s pracovním názvem Green District se zapojilo více než 150 studentů z českých a evropských vysokých škol. Urbanistické návrhy pracovaly s plochou o rozloze 4,4 hektaru. Studenti na ni umístili rodinné i bytové domy, centrální park a spoustu další vegetace.

Do finálového kola soutěže postoupilo osm nejlepších projektů. 

Jednotlivé návrhy se od sebe liší urbanistickou koncepcí, počtem bytových jednotek v rodinných a bytových domech, všechny projekty ale kladou důraz na zelené střechy, osazení fotovoltaickými panely a také na včlenění přírodních vodních prvků do celého řešeného území.

Navrhovaná čtvrť tak zvládne vyrobit a uložit si v bateriích více než polovinu elektřiny, kterou její obyvatelé v průběhu roku spotřebují, a zároveň pomáhá zmírňovat efekt městského tepelného ostrova.

 

Autor: pej

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video