Podívejte se na ekologické stavby: Nechybí Jezerní město či ČSOB | e15.cz

OBRAZEM: Výstava ukazuje ekologické stavby z celého světa, nechybí Jezerní město či sídlo ČSOB

mk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Jak vypadá moderní architektura ohleduplná k životnímu prostředí, to ukazuje výstava v pražské Galerii Jaroslava Fragnera. K vidění je do 22. září šest desítek příkladů úspěšného propojení funkčnosti s udržitelnou energetikou z tuzemska i zahraničí.

Galerie projekt Estetika udržitelné architektury připravila ve spolupráci s Ústavem dějin umění Akademie věd ČR, Fakultou umění a architektury Technické univerzity Liberec a s galerií design factory Bratislava.

Z českých realizací se představuje například Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání nebo budova centrály ČSOB v Radlicích, která má mimo jiné vlastní soustavu tepelných čerpadel a systém využívání dešťové vody. Ze zahraničí se je možné seznámit třeba s kulturní čtvrtí Helsingør v Dánsku nebo s vídeňským Jezerním městem Aspern.

Představované objekty mimo jiné vycházejí z takzvané Freiburské charty udržitelného urbanismu z roku 2010. „Charta definuje prostorové uspořádání s důrazem na město krátkých vzdáleností a veřejnou dopravu i zásady demokratické veřejné správy, rozvoje místní ekonomiky či kvality veřejných prostor,“ vysvětluje jeden z kurátorů Petr Kratochvíl. „Podobné principy můžeme najít v základech nových čtvrtí Vídně, Hamburku a dalších evropských měst,“ dodal.

Výstava představuje projekty od bytových a rodinných domů či celých čtvrtí, komerčních i společenských staveb po přeměny industriální architektury, brownfieldů, ale zaměřuje se také obecně na krajinu a veřejný prostor. Výstavu doprovází i stejnojmenná česko-anglická publikace a doplní ji i odborné debaty a přednášky.

Autor: mk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video