Zeměkoule je kvůli člověku každý rok o 2,2 procenta jasnější | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Zeměkoule je kvůli člověku každý rok o 2,2 procenta jasnější

Jakub Čížek - VTM.cz

Planeta je rok od roku jasnější. Vyplývá to přinejmenším z analýzy snímků družice vybavené snímačem VIIRS. Podle vědců roste jas Země o 2,2 % ročně a nezpůsobuje jej pochopitelně žádný přírodní fenomén, ale noční umělé osvětlení.

Paradoxně za něj může masivní nasazování LED svítilen, které jsou sice vhodnější než staré sodíkové svítilny, díky jejich energetické a tedy i ekonomické úspoře nicméně státům a samosprávám zůstaly prostředky na osvětlení dalších oblastí, které se doposud utápěly ve tmě.

Na vnějších částech Mezinárodní vesmírné stanice byly nalezeny neznámé bakterie

Vzhledem k tomu, že družice nezaznamenává některé vlnové délky LED a obecně namodrale svítících světel třeba v dopravě, zvyšování jasu bude ve skutečnosti ještě mnohem silnější.

Oběžná dráha Země je plná odpadků. Nejvíc jich vyprodukovali Američané

Negativní dopady světelného smogu jsou předmětem relativně mladého výzkumu. Zabývá se jím třeba evropský projekt LoNNe (Loss of the Night Network), a i když média zpravidla citují jen naštvané astronomy, ozývají se i přírodovědci, podle kterých sílící noční osvětlení mate hmyz a další živočichy, a tak ovlivňuje celý ekosystém.

Autor: Jakub Čížek - VTM.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!