Zlatá Mona Lisa, paryby v lihu. W arhol a „šílený“ Brit

Světové umění míří do Kutné Hory. Díla dvou fenoménů moderního umění představí galerie GASK. Vsadila na slavná a drahá jména.

Král pop–artu Andy Warhol a ikona současného umění Američan Damien Hirst. Co tyhle dva idoly světových galerií spojuje? Fakt, že jejich milionová díla budou souběžně k vidění v Kutné Hoře.
Warholova Dvojitá zlatá Mona Lisa z roku 1980, přepracovaný legendární portrét od Leonarda da Vinciho, se lidem v Česku představí poprvé.

Warhol versus renesance

„Dílo jsme získali ze soukromé sbírky německého milovníka umění. Divákům tak zprostředkujeme výtvor, který není jinak možné zhlédnout,“ říká kurátor výstavy Ondřej Chrobák. Výstava bude relativně laciná, na nákladech se podílí vlastník obrazu.
Warholův sítotisk vytvoří v kompozici s obrazem Madona s dítětem od německého renesančního malíře Lucase Cranacha druhý díl výstavního cyklu Nebezpečné vztahy. „Mezi obrazy se rozehraje hra konfrontace a napětí, která je otevřená pro představivost návštěvníků,“ vysvětluje Chrobák.
Jakkoli se nejedná o zvlášť přelomové výtvory obou autorů, diváci by se nudit neměli. „Nejde ani tak o výjimečnost obou obrazů, jako spíše o výjimečnost koncepce výstavy, která sází na kontrasty mezi starým a novým uměním,“ tvrdí Vlasta Čiháková Noshiro, předsedkyně Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků.
Díla, jejichž ceny se pohybují v řádech desítek milionů korun, budou v Kutné Hoře pečlivě střežena. „Zvýšíme počet kustodů a členů ochranky. Kamerový systém, pohybová čidla, senzory tříštění skla, nic z toho nesmí chybět,“ vypočítává kurátor Chrobák.
V GASKu bude Dvojitá zlatá Mona Lisa k vidění od 28. října do 28. února, expozici doplní filmové projekce vztahující se k Warholovi. Vstup je zítra, ve čtvrtek 28. října, volný, v ostatní dny za padesát korun.

Hirstovo bububu“

Warholův pop-artový počin se v prosinci potká s další plánovou výstavou. GASK vystaví díla Damiena Hirsta, jehož provokativní výtvory a celosvětová obliba jej posunula do pozice nejúspěšnějšího výtvarníka současnosti. V expozici se objeví i proslulý žralok naložený ve formaldehydu. „Na Hirstových dílech je fascinující, že dělá jakési „bububu“ či „ééé?“, ale člověk se na ně může dívat i s úsměvem,“ říká s lehkou nadsázkou Noshiro.
„Šílený“ Brit šokoval před sedmnácti lety návštěvníky benátského bienále svou podélně rozpůlenou krávou naloženou ve formaldehydu. A když předloni Hirst posázel lidskou lebku z 18. století diamanty a platinou, bylo o králi výtvarné scény definitivně jasno. Výtvor s názvem For the Love of God se prodal za padesát milionů liber (v přepočtu 1,5 miliardy korun). Jde o nejvyšší cenu, která kdy byla zaplacená za dílo žijícího umělce. „Jeho práce jsou lákadlem především pro senzacechtivé diváky,“ myslí si kritička Noshiro.
Náklady na výstavu vyjdou na zhruba deset milionů korun, galerie je uhradí jen díky vydatné pomoci sponzorů. Vstupné se bude pohybovat kolem dvou set korun.

Pozdě(ji), ale přece

Průřez Hirstovou tvorbou měla Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře původně představit už v říjnu, výstavu však z organizačních důvodů posunula o dva měsíce.
„Skeptiky chci ujistit, že se výstava určitě uskuteční. Měla by začít okolo poloviny prosince,“ říká Chrobák. Galerie jedná s Hirstem o osobní účasti na vernisáži. „Moc o to stojíme. Šance vidím padesát na padesát,“ říká kurátor.
Galerie GASK sídlí v Jezuitské koleji a je druhou největší galerií v Česku. Otevřela v květnu, kdy se uvedla vystavením Iluminace s motivem těžby a zpracování stříbra (Středočeský kraj ji získal v dražbě za 17,5 milionu korun), navštívilo ji už několik desítek tisíc lidí.