Celní války jsou začátkem špatných časů. Regulace nás neuchrání, musíme najít své vítězné technologie

Do USA se snaží proniknout například čínská automobilka Polestar

Do USA se snaží proniknout například čínská automobilka Polestar Zdroj: profimedia.cz

Spojené státy před pár dny zahájily světovou obchodní válku, a tady si toho nikdo moc nevšímá. Prezident Biden sáhnul ke clům na čínské zboží, o nichž se ani nesnilo před pár lety Donaldu Trumpovi, který se také opřel do protekcionistické politiky Číny na světovém trhu. USA zvýšily cla na elektromobily na šokujících sto procent.

Ale nejde jen o auta. Na dovoz oceli a hliníku budou platit cla 25 procent, stejně jako na lithiové baterie, kritické minerály a přístavní jeřáby. Padesáti procenty je zatížen dovoz polovodičů, lékařských stříkaček a jehel, a především solárních článků. Ukazuje se, že ani obří investiční dotace na zelené technologie ve stovkách miliard dolarů nestačí v soutěži s čínským dovozem.

Číňané měli příliš dlouho volné hřiště

Američané jsou dlouhodobě podráždění současnou protekcionistickou politikou Číny, která podporuje produkci, na počátku jejíž technologické úrovně stojí duševní vlastnictví ukradené západním firmám. Za začátkem obchodního konfliktu, který bude mít ještě dlouhý vývoj a dotkne se palčivě i nás, je tentokrát Bidenova zelená politika, která byla založena na obřích státních dotacích v rámci tzv. Aktu o snížení inflace, přes nějž jsou mohutně dotováni investoři do zelených technologií.

Evropa od té doby hledá odpovídající protitah, protože i evropské firmy se přesouvají za oceán. Aktuální zavedení zelených cel je pak americkým zoufalstvím z toho, že ani ty solární články s obřími dotacemi vyrobené v Americe cenově neobstojí v soutěži s čínskou konkurencí, za níž je bezesporu čínská vládní politika.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!