Červnová čísla rozpočtu zatím státu přejí, plánovaný roční deficit může dodržet

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a ministr financí Zbyněk Stanjura

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a ministr financí Zbyněk Stanjura Zdroj: Profimedia

Potíže způsobené snad hackerským útokem na web státní instituce se podařilo včas vyřešit, a tak jsme si mohli v pondělí odpoledne v tradičních 14 hodin na stránkách ministerstva financí přečíst zprávu o detailech hospodaření vlády v prvním letošním půlroce.

Státní rozpočet skončil pololetním deficitem 179 miliard korun. Zlepšení přes 30 miliard oproti konci května je velmi slušným výsledkem. Byl by ještě slušnější, nebýt nevyrovnaného časového rozložení záloh na selektivní nové daně: na dani z neočekávaných zisků sice ministerstvo letos v červnu inkasovalo pět miliard, zatímco loni přišla první záloha až v září, ale tento efekt je více než kompenzován „odvodem z mimořádných příjmů“, u kterého byl loni v prvním půlroce příjem 13 miliard, kdežto letos nula.

Na druhé straně je ale třeba přiznat, že po očištění o čisté příjmy z EU a podobných vnějších zdrojů činilo loni červnové zlepšení salda státního rozpočtu 12 miliard, kdežto letos jen miliard osm. I to je ale pěkné číslo. Neznamená ovšem, že do konce roku už v každém měsíci uvidíme podobné zlepšení. Červen je totiž pro finanční správu nejspíš nejmilovanější měsíc z celého roku: právě v červnu obvykle přichází velká suma daňových příjmů, a to především skrze daň z firemního zisku (daň z příjmu právnických osob, DPPO).

Inkaso této daně je soustředěno do posledního měsíce každého čtvrtletí; v červnu bývá ale toto inkaso extrémní, protože velké firmy mívají tou dobou už dokončeno, případně zauditováno účetnictví za předchozí rok, takže můžou udělat vyrovnání oproti zálohám, které platily – a z tohoto vyrovnání vychází převážně nedoplatek.

Co právě zveřejněné červnové údaje znamenají pro plánovaný letošní celoroční deficit 252 miliard? Ministr financí Stanjura situaci ve svém komentáři shrnul v tom smyslu, že by se mělo podařit částku schválenou pro celý rok 2024 nepřekročit. Čísla mu (zatím) dávají za pravdu.

Autor je ekonom České spořitelny